W. Andrusiewicz w „Sednie Sprawy”: Chorują również zaszczepieni, to normalne

2021-10-07 10:17
Wojciech Andrusiewicz
Autor: Sedno Sprawy

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślał w Radiu Plus, że całkowicie naturalne jest to, że na covid-19 chorują też osoby w pełni zaszczepione. Zapewnił ponadto, że mimo czwartej fali pandemii służba zdrowia pozostanie otwarta na pacjentów cierpiących na inne przypadłości.

Bezkolizyjnie do 17-18 tysięcy możemy poszerzać bazę łóżek covidowych - powiedział w „Sednie Sprawy” Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał: W ciągu 24-48 godzin jesteśmy w stanie rozbudować tę bazę do 12 tysięcy. Jej rozbudowanie w tej chwili nie szkodzi żadnym innym pacjentom w innych zakresach chorobowych. Rok temu o tej porze mieliśmy zajętych dwa razy więcej łóżek niż obecnie. Na pewno nie podążamy w epidemii tą samą droga co jeszcze rok temu.

Jeden na pięć zgonów to osoby w pełni zaszczepione.

Jacek Prusinowski pytał też rzecznika resortu zdrowia o kwestię skuteczności czepień:

-(JP) Z przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia danych wynika, że od 3 września do 1 października na covid zmarło 298 osób, 58 było w pełni zaszczepionych. To niemal 20%, dużo więcej niż podawał resort…

-(WA) My podajemy dane od początku szczepienia druga dawką.

-(JP) Ale miesiąc to jest konkretna próba?

-(WA) Jest konkretna. Jeżeli popatrzymy na świat, na Europę, to widzimy, że w zaszczepionych społeczeństwach - logicznym jest - chorują również zaszczepieni. Jeżeli wyszczepimy 100% społeczeństwa to kto będzie chorował? Również ludzie zaszczepieni. To, kto dzisiaj trafia do szpitala i niestety czasem doświadcza najgorszego, to ludzie dotknięci wielochorobowością.

-(JP) Jednak prawdziwe będzie stwierdzenie, że co piąty zgon, to osoba w pełni zaszczepiona?

-(WA) Nie podsumowywałem danych z ostatniego miesiąca. Na pewno ostatniej doby mieliśmy 20% osób (zgonów – red.) w pełni zaszczepionych. Nie stosujmy tego samego zestawienia. Osoba, która umiera na covid niezaszczepiona, to nie jest ta sama osoba, która umiera będąc szczepiona. To są osoby dotknięte bardzo poważnymi schorzeniami.”