Wakacje 2024. Co wziąć na urlop, a z czego zrezygnować?

2024-06-25 11:48
wakacje plaza rodzina
Autor: pixabay.com

Dla uczniów letni wypoczynek właśnie się zaczyna. Dorośli Polacy także wyruszają na upragniony urlop. Jedni wybierają morze, inni góry, a jeszcze inni zagraniczne wypady. Portal samorządu województwa pomorskiego podpowiada, co wziąć, a co możemy pominąć, pakując walizki.

Rok szkolny 2023/2024 zakończył się 21 czerwca. Wakacje uczniów potrwają do 1 września.

Co warto zabrać? 

Każdy z nas do walizki pakuje masę ubrań. Większości z nich przeważnie nie wyjmiemy i nie nałożymy. Dlatego, przygotowując się do wyjazdu, powinniśmy wziąć pod uwagę miejsce, do którego się udajemy i zrobić listę rzeczy, które tak naprawdę nam się przydadzą. I tak na przykład, wyruszając w góry, w których pogoda bardzo często się zmienia, warto wziąć kurtę przeciwdeszczową i polar oraz stabilne buty za kostkę. Natomiast takie rzeczy raczej nie przydadzą się nam np. w Chorwacji czy Grecji, gdzie panuje upał. Na pewno warto mieć: kilka koszulek, spodenki, sukienki, długie spodnie, kilka par zmiany bielizny. Większość z tych ubrań możemy wyprać i nosić kolejny raz. A jeśli planujemy dużo chodzić, trzeba mieć klika par wygodnych butów i, aby uniknąć zarażenia grzybicą, klapki pod prysznic.

Co jeszcze warto wziąć do walizki? 

Jest lato, więc bez względu na miejsce wypoczynku, musimy mieć kremy do i po opalaniu, bo, nawet przy pochmurnym niebie, możemy ulec poparzeniu oraz okulary przeciwsłoneczne. Aby uniknąć porażenia słonecznego, warto wziąć nakrycie głowy. Często latem dużo więcej chodzimy i mogą przytrafić się otarcia naskórka, stłuczenia lub skręcenia kostek. Ponadto, planując urlop na działce czy w lesie, powinniśmy być szczególnie ostrożni i uważać na kleszcze, których w tym roku jest mnóstwo. Pajęczaki przenoszą bowiem groźną boreliozę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Warto więc chronić się przed nimi stosując specjalne preparaty tzw. repelenty oraz nosząc długie ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.

Co powinna zawierać podróżna apteczka? 

Kuchnia w czasie urlopu różni się od tej domowej. Posiłki jemy w nie zawsze sprawdzonych miejscach, co powoduje, że nietrudno o zatrucie pokarmowe. A chyba nikt nie chce, aby biegunka czy wymioty pokrzyżowały wypoczynek. Dlatego ważne, aby w ferworze wakacyjnego pakowania, nie pominąć też lekarstw. Jakie zatem leki warto spakować?

leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,środek odkażający,plastry, bandaże, gazę opatrunkowe oraz małe nożyczki i pęsetę do usunięcia kleszczy,maści na opuchliznę, skręcenia, stłuczenia, podrażnienia po owadach, oparzenia,środki odstraszające komary, kleszcze,preparaty po ukąszeniu owadów i na oparzenia słoneczne,leki przeciwalergiczne,tabletki na ból gardła i przeciwkaszlowe,leki przeciwbiegunkowe,elektrolity przeciw odwodnieniu stosowane w przypadku biegunki i wymiotów,antybakteryjny żel do rąk.Trzeba też pamiętać, aby wziąć też wszystkie leki, które przyjmuje się na co dzień. Warto mieć kilka tabletek w zapasie, np. jeśli zgubimy lub przedłużymy pobyt.

Co może być zbędne? 

To pytanie wydaje się banale, ale nie warto brać m.in. ubrań niedostosowanych do miejsca wypoczynku czy rzeczy, których nie sprawdziliśmy przed wyjazdem. Nie powinniśmy też nadmiernie obciążać się sprzętem elektronicznym, który nie tylko zajmuje miejsce w bagażu, ale też nas rozprasza. Nie musimy brać aparatu fotograficznego i kamery, bo większość smartfonów ma już wystarczająco dobrą jakość zapisu obrazu. Nie bierzmy też książek, o ile nie mamy wykupionych wakacji typu all inclisive, bo może nam brakować czasu na czytanie. W czasie wypoczynku, postarajmy się ograniczyć czas spędzony w Internecie – nie sprawdzajmy służbowych maili, nie odpisujmy na SMS-y czy wiadomości w social mediach. Nie musimy też od razu chwalić się miejscem, w którym przebywamy.Biorąc pod uwagę wszystkie porady, nie pozostaje nic innego, jak „spakować” dobry humor i wyruszyć w drogę. Bezpiecznej podróży i niezapomnianych wrażeń!