Ważna zmiana dla marynarzy! Rada Ministrów przyjęła projekt

Może się wydawać, że dotyczy to zaledwie garstki osób - dla samych zainteresowanych jest to jednak konkretna zmiana na lepsze. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt przewiduje objęcie marynarzy preferencyjnymi zasadami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych i ustalania podstawy wymiaru składki ze względu na posiadany status zawodowy. Podobnie jest w przypadku twórców i artystów. Z nowych regulacji skorzystać będzie mogło blisko 18 tys. osób.
Co zakłada projekt?
Marynarz będzie uzyskiwał status marynarza wykonującego pracę na podstawie umowy o świadczenie pracy na morzu. Status ten będzie potwierdzany zaświadczeniem wydanym na wniosek przez dyrektora urzędu morskiego albo agencję zatrudnienia.
Na jakiej podstawie? Umowy, zgodnie z którą marynarz świadczy pracę na morzu, wpisów do książeczki żeglarskiej lub praktyki pływania potwierdzonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o bezpieczeństwie morskim.
Polecany artykuł:
Zgłoszenie do ZUS
Warunkiem objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym i rentowymi, chorobowym oraz wypadkowym) będzie złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych wraz z zaświadczeniem wystawionym przez dyrektora urzędu morskiego lub agencję zatrudnienia.
Obowiązek opłacenia składek będzie trwał przez 12 miesięcy liczony od dnia wskazanego w zaświadczeniu jako dzień uzyskania statusu marynarza wydanym przez dyrektora urzędu morskiego lub agencję zatrudnienia.
W tym okresie marynarz objęty będzie pełną ochroną ubezpieczeniową, z wyłączeniem okresu, w którym po zakończeniu pracy na morzu dokona „zawieszenia” statusu marynarza na okres od miesiąca do maksymalnie 3 miesięcy.
Marynarz będzie sam przekazywał do ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń w terminie miesiąca od wydania zaświadczenia, czyli do upływu terminu jego ważności.
Zmiana tytułu do ubezpieczeń – jak to działa?
Pracownik wykonujący pracę na morskim statku pod polską banderą, jeżeli będzie chciał zmienić tytuł do ubezpieczeń społecznych z pracowniczego na nowy tytuł marynarza, ma przekazać swojemu pracodawcy (dotychczasowemu płatnikowi składek) oświadczenie o wyborze tytułu do ubezpieczeń oraz kopię zaświadczenia wydanego przez dyrektora urzędu morskiego albo agencję zatrudnienia oraz zgłosić się do ubezpieczeń jako marynarz.
W takiej sytuacji pracodawca przekaże do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń jako pracownika od dnia wskazanego w zaświadczeniu jako dzień uzyskania statusu marynarza.
Jaka będzie podstawa wymiaru składek?
Podstawa wymiaru składek marynarza będzie ustalana w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, możliwe będzie jednak zadeklarowanie wyższej kwoty podstawy wymiaru składek. Dodatkowo obowiązkowe będzie opłacanie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2025 roku.