Wiceminister Łukasz Krasoń: Będzie dofinansowanie dla osób w terapii tlenem lub respiratorem

2024-06-23 18:15
Wiceminister Łukasz Krasoń: Będzie dofinansowanie dla osób w terapii tlenem lub respiratorem
Autor: gov.pl

Podczas pierwszego posiedzenia nowej Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń przedstawił program kierowany do osób w terapii tlenem lub respiratorem.

Respiratory, a w szczególności koncentratory tlenu, zużywają dużo prądu, przez co osoby będące na domowej wentylacji ograniczają leczenie, aby zmniejszyć rachunki. To odbija się na ich zdrowiu i często w konsekwencji prowadzi do większych kosztów hospitalizacji itd.

Odpowiedzią na ten problem jest dedykowany ok. 20 tys. osób program finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z koncentratora tlenu lub respiratora (kod NFZ świadczenia) będzie mogła otrzymać refundację pieniężną za zużyty prąd. Refundacja wyniesie 100 zł miesięcznie. Wnioskować będzie można raz na kwartał. Dla przykładu - w październiku będzie można zgłosić się drogą elektroniczną przez system SOW o dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień. W sumie 300 zł. Procedura jest bardzo uproszczona i opierać się będzie na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej.

W budżecie PFRON, na realizację tego zadania zostało przeznaczone 16 mln złotych do końca tego roku.