Wiceszef MZ. Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich dorosłych jeszcze w tym tygodniu

2021-10-18 9:47
Wiceszef MZ. Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich dorosłych jeszcze w tym tygodniu
Autor: pexels

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, 18 października, że jeszcze w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej o dopuszczeniu możliwości przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia.

O tym, że ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych Polaków mówiło się już od kilku tygodni. Decyzja była jednak zależna od momentu wydania odpowiedniej rekomendacji przez Europejską Agencję Leków. Już na początku października EMA zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki.

Jeśli natomiast chodzi o dawkę przypominającą dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia to w tej kwestii EMA decyzję podjęła kilka dni temu o czym poinformował właśnie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Rzeczywiście EMA dwa tygodnie temu wydała rekomendację, aby dawka przypominająca mogła być podawana osobom powyżej 18. roku życia (...) Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej, że i u nas będzie dopuszczona dawka dla osób powyżej 18. roku życia - potwierdził Kraska na antenie Polskiego Radia.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel