Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy: Zakazane imprezy sylwestrowe? Nie można tego wykluczyć

2021-12-23 11:16 fed
Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy
Autor: Sedno Sprawy

Zakaz organizacji imprez sylwestrowych? Nie można tego wykluczyć, mówi Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik ministerstwa zdrowia twierdzi, że tuż po Świętach mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia, mogą dotyczyć też szkół i ferii. Czy Omikron jest mniej groźny od Delty, czy przed koronawirusem obronią nas nowe leki?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, przekazał w czwartkowym Sednie Sprawy niepokojące informacje dotyczące zgonów.

- Dzisiaj mamy 616 zgonów - powiedział. - Widać, że jesteśmy na szczycie czwartej fali pod kątem zgonów. Zeszliśmy ze szczytu i zakażeń i hospitalizacji. 73 proc. z dzisiejszych zarejestrowanych zgonów to osoby niezaszczepione.

W Polsce odnotowane zostały również kolejne przypadki wariantu omikron.

- Świeże dane na dzisiejszy poranek mamy z dwóch ognisk: z ogniska szkolnego w Gdańsku i z ogniska przedszkolnego w Warszawie. Będziemy mieli kolejne przypadki. Na sto procent potwierdzenie jest z tego ogniska szkolnego - mamy zarówno koleżankę jak i mamę koleżanki potwierdzoną z wariantem omikron, znajdują się w izolacji i to jest wpisane już do GISEIDU, teraz na wpis czeka 6 kolejnych przypadków z Warszawy, z tego ogniska przedszkolnego. Tam są i dziadkowie i rodzice tej dziewczynki, oraz koleżanka z grupy - powiedział.

Co z restrykcjami na sylwestra? Powinniśmy się spodziewać nowego pakietu obostrzeń, zmian tego, co mamy teraz?

- W przypadku epidemii niczego nigdy wykluczyć nie można - stwierdził rzecznik. - Do świąt jest za blisko żeby cokolwiek zmieniać. Na chwilę obecną notujemy zejście z tej czwartej fali, niedługo zauważymy to też w tej najsmutniejszej statystyce - statystyce zgonów. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja po świętach, z wariantem omikron. Mówię tu nie tylko o Polsce, ale i o innych krajach Unii Europejskiej. Widzimy, jak sytuacja rozwija się w Wielkiej Brytanii, na pewno przez najbliższe dni będziemy obserwować. Mamy pierwsze najnowsze dane, jak wygląda hospitalizacja, czy zgony po omikronie, więc te wszystkie dane zbieramy.Dzisiaj mamy sztab kryzystowy w ministerstwie zdrowia, przychodzą m.in. analitycy zajmujący się prognostyką i będziemy omawiali sytuację w Polsce w najbliższych dniach i tygodniach.

A jeżeli jednak obostrzenia na sylwestra, to zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się?

- Nie chcę siać żadnych negatywnych wizji - zaznaczył Wojciech Andrusiewicz. - Na chwilę obecną, sylwester w tych obostrzeniach epidemicznych będzie mógł się odbywać. Ale co oczywiste - jeżeli sytuacja by się diametralnie zmieniła po świętach, trzeba będzie myśleć o tym, co zrobić żeby ludzie nadal się nie zakażali. Jeżeli będziemy widzieć, że przybywa nam przypadków z omikrona, jednocześnie będziemy zauważać, że znowu być może nam przybywa zajętych łóżek szpitalnych, to trzeba będzie podejmować szybki decyzje.

I sylwester w domu?

- Na dzień dzisiejszy nie, ale podkreślam - w epidemii wszystko jest możliwe. Niczego nie można wykluczyć - powiedział rzecznik.

Co z powrotem dzieci do szkół?

- W przyszłym tygodniu będą toczyły się na ten temat rozmowy między nami a Ministerstwem Edukacji - wyjawił Wojciech Andrusiewicz. - Myślę, że takie kategoryczne rzstrzygnięcie nastąpi na początku roku, zaraz po Nowym Roku. Wówczas poinformujemy.

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz