Wojciech Skurkiewicz w Sednie Sprawy: "Robimy wszystko, żeby nie doszło do agresji na Polskę"

2023-01-26 10:56
Wojciech Skurkiewicz w Sednie Sprawy:  Robimy wszystko, żeby nie doszło do agresji na Polskę
Autor: youtube.com

Robimy wszystko, żeby nie doszło do agresji na Polskę, mówi Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony narodowej podkreśla, że według informacji wywiadowczych, Rosja planuje ofensywę na Ukrainie, ponownie uderzy z terytorium Białorusi.

Kiedy na Ukrainę trafią Leopardy znajdujące się na wyposażeniu polskiej armii? O to wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany był w czwartek (26 stycznia) w Sednie Sprawy.

Jestem przekonany, że przekazanie przez Polskę czołgów Leopard na Ukrainę nastąpi w perspektywie kilku tygodni

- skomentował gość Rada Plus. Jak dodał, Polska jest przygotowana przekazać Ukrainie jedną kompanię Leopardów, 14 sztuk. Przypomniał zapowiedź szefa MON ministra Mariusza Błaszczaka, że po podjęciu decyzji przez inne państwa w sprawie przekazania czołgów, bez zwłoki przystąpimy do szkolenia Ukraińców na tym sprzęcie.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił także, że "jak tylko (Ukraińcy) przejdą szkolenia, będziemy gotowi do tego, aby przekazać ten sprzęt stronie ukraińskiej". Wyliczył także, że Polska bardzo intensywnie tworzy koalicję państw w sprawie czołgów i przypomniał, że obecnie w Europie jest ponad 2 tys. Leopardów, które są wykorzystywane przez kilkanaście państw. 

Na pytanie czy tego typu wsparcie pozwoli Ukrainie na przejście do kontrofensywy, czy do skutecznej obrony, polityk odpowiedział, że wszystkie działa są podejmowane po to aby Ukraina mogła zwyciężyć. Wiceminister obrony narodowej podkreśla, że według informacji wywiadowczych, Rosja planuje ofensywę na Ukrainie, ponownie uderzy z terytorium Białorusi.

 

Kto będzie decydował o użyciu w Polsce Patriotów, czy żołnierze masowo odchodzą na emeryturę? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.