Wspólna konferencja przywódców w Kijowie. "Ukraina należy do rodziny europejskiej"

2022-06-17 8:35
Wspólna konferencja przywódców w Kijowie
Autor: twitter.com

Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w czwartek (16 czerwca) przybyli do Kijowa i spotkali się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas niej padły ważne deklaracje.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem dotyczyły dalszych sankcji wobec Rosji oraz powojennej odbudowy Ukrainy.

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że "Ukraina należy do rodziny europejskiej", i przekazał, że jego rząd popiera nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu państwa kandydującego do UE.

Emanuel Macron: Nie zażądamy od Ukrainy ustępstw

Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją -  powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak podkreśla Polska Agencja prasowa, premier Włoch Mario Draghi powiedział, że głównym przekazem, z jakim przybył do Kijowa i jaki przedstawił w rozmowach z Zełenskim, było zapewnienie, że jego kraj chce Ukrainy jako części UE. "Włochy chcą Ukrainy w UE, chcą, aby miała status kandydata i będą popierać to stanowisko na najbliższej Radzie Europejskiej" - oświadczył.