Wybory parlamentarne w Niemczech. Minimalne zwycięstwo Socjaldemokratów z SPD. Najgorszy wynik w historii partii Merkel

2021-09-27 9:12
Wybory parlamentarne w Niemczech. Minimalne zwycięstwo Socjaldemokratów z SPD
Autor: mat.prasowe Zdjęcie poglądowe

Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech. Ostatecznie zwycięstwo odnieśli Socjaldemokraci z SPD, którzy w wyborach do Bundestagu uzyskali 25,7 proc. głosów. Wyprzedzili CDU/CSU z wynikiem 24,1 proc. SPD prawdopodobnie utworzy nowy rząd z chadekami Angeli Merkel, którzy w tych wyborach uzyskali najgorszy wynik w historii.

Tak przedstawiają się wyniki wyborów do Bundestagu w Niemczech:

  • SPD - 25,7 proc.,
  • CDU/CSU - 24,1 proc.,
  • Zieloni - 14,8 proc.,
  • FDP - 11,5 proc.,
  • AfD - 10,3 - proc.,
  • Lewica - 4,9 proc.

Analizując wyniki wyborów do parlamentu w Niemczech można wyciągnąć kilka prostych wniosków. SPD i CDU do końca szli łeb w łeb i głosy rozłożyły się na te partie niemal po równo. Najlepszy wynik w historii uzyskali Zieloni. Rozczarowanie w w populistyczno-prawicowej AfD i dotkliwa porażka Lewicy. Dla Chadeków Angeli Merkel to też najgorszy wynik w historii wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Kto ostatecznie utworzy rząd w Niemczech? Wszystkie karty w rękach ma SPD ze swoim kandydatem na kanclerza Olafem Scholzem ze względu na to, że utworzą największe ugrupowanie w Bundestagu. Możliwa jest koalicja z z Zielonymi i FDP. Jednak deklarację na gotowość na tego typu koalicję złożyli również Chadecy.

- SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby Olaf Scholz został kanclerzem" - podkreślił sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil po ogłoszeniu pierwszych wyników sondaży exit polls, które dawały przewagę socjaldemokratom. 

Z wyników nie mogli być zadowoleni Chadecy, którzy w koalicji rządzącej byli przez ostatnie 16 lat, a tym razem uzyskali najgorszy wynik w historii. Mimo to nie tracą nadziei na wejście w koalicję rządzącą. Potwierdził to podczas wieczoru wyborczego Armin Laschet, kandydat Chadeków na kanclerza.

- Liczby pokazują, że istnieje możliwość stworzenia koalicji Unii (CDU/CSU), Zielonych i FDP - powiedział w telewizji ARD po ogłoszeniu pierwszych prognoz wyborczych sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak.

Sedno Sprawy - Jan Maria Jackowski