Wybory samorządowe będą przesunięte? Sprawę skomentował prezydent

2022-09-22 12:00
Rzeszowianie, możecie już głosować! Nie chodzi o wybory, a Rzeszowski Budżet Obywatelski
Autor: Pixabay.com

Coraz częściej powraca temat przesunięcia wyborów samorządowych. Przesunięcie kolidujących z parlamentarnymi wyborów samorządowych wypadających na jesieni 2023 r., to techniczna konieczność - tak sprawę komentował Jarosław Kaczyński. Teraz temat skomentował Andrzej Duda.

Jeżeli chodzi o przesunięcie wyborów, to jest to techniczna konieczność, wskazywana także przez Państwową Komisję Wyborczą i taki projekt zostanie złożony - powiedział  w połowie września Jarosław Kaczyński. Dodał, że wybory te zostaną przesunięte zapewne o pół roku - prawdopodobnie na kwiecień 2024. - W tej sprawie trwają rozmowy z panem prezydentem - zaznaczył.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy wydłużający kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Celem projektu jest przesunięcie wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi.

Prezydent Andrzej Duda był gościem programu "Tak jest" na antenie TVN24. Podczas rozmowy prezydent został zapytany o to, jaką decyzję podejmie w sprawie terminu wyborów samorządowych. Skomentował, że 

"Najrozsądniejszą, słuchając różnych głosów. Także głosów Państwowej Komisji Wyborczej. Patrząc na obowiązujące u nas przepisy. Poczekam na to, jaka propozycja zostanie zgłoszona"

 - wskazał Andrzej Duda.

Byłem o to rzeczywiście pytany przez media oraz kuluarowo przez polityków. Powiedziałem, że nie jestem absolutnie zwolennikiem znaczącego przesuwania tych wyborów, bo nie chcę zakłócania procesów demokratycznych, ale chcę, żeby one odbywały się w sposób jak najbardziej czysty - zaznaczył.