Wybuch na moście Krymskim. Do sprawy odniósł się Władimir Putin

2022-10-10 8:15
Ogień na Moście Krymskim. Pożar wybuchł na rosyjskiej przeprawie
Autor: Telegram Ogień na Moście Krymskim. Pożar wybuchł na rosyjskiej przeprawie

Wybuch na moście nad Cieśniną Kerczeńską spowoduje ograniczenie jego przepustowości, co znacząco wpłynie na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania sił na południowej Ukrainie - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W sobotę 8 października w godzinach porannych doszło do potężnej eksplozji na Moście Krymskim. Z wód cieśniny Kerczeńskiej wyłowiono ciała trzech ofiar eksplozji. Informacje o poszkodowanych przekazała prokremlowska agencja RIA Novosti powołując się na doniesienia rosyjskich władz.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w sobotnim wybuchu, który uszkodził most nad Cieśniną Kerczeńską, przeprawę drogową i kolejową łączącą okupowany przez Rosję Krym z obwodem krasnodarskim w Rosji, dwa z czterech pasów jezdni zapadły się w kilku miejscach na długości około 250 m.

"Jest prawie pewne, że niektóre przejazdy pojazdów przez pozostałe dwa pasy wznowiono, ale przepustowość będzie poważnie ograniczona. Zakres uszkodzeń przejazdu kolejowego jest niepewny, ale jakiekolwiek poważne zakłócenia jego przepustowości najprawdopodobniej będą miały znaczący wpływ na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania swoich sił na południowej Ukrainie. Przejście kolejowe zostało otwarte dla ruchu towarowego dopiero w czerwcu 2020 roku, ale linia odegrała kluczową rolę w przemieszczaniu ciężkich pojazdów wojskowych na południowy front podczas inwazji" - napisano.

Rosja musi odpowiedzieć na ukraiński atak terrorystyczny na Most Krymski bezpośrednim zniszczeniem terrorystów – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Tego samego zdania jest Władimir Putin, który w niedzielę wieczorem spotkał się z szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem. Jak podaje Wprost, powiedział też wszczęcie sprawy w związku z „atakiem terrorystycznym”, o który oskarżył Ukrainę. W poniedziałek Putin ma spotkać się z Radą Bezpieczeństwa.