Wymiana opon z zimowych na letnie. Kiedy jest najlepszy moment?

2023-03-14 8:24
Olsztyn. Mężczyzna przecinał opony w zaparkowanych autach. Znaleziono przy nim kilka noży
Autor: pixabay.com Olsztyn. Mężczyzna przecinał opony w zaparkowanych autach. Znaleziono przy nim kilka noży

Za oknem śnieg powili już topnieje, temperatury stają się coraz wyższe. To dobry moment, żeby zastanowić się, czy nasze opony powinniśmy już wymienić na letnie.

Odwieczny dylemat kierowców, kiedy za oknami coraz bardziej widać wiosnę. Zmieniać czy nie zmieniać - oto jest pytanie. Kiedy najlepiej wymienić opony zimowe na letnie? Niestety, nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi, nie ma też konkretnej daty. Są jednak pewne wytyczne, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca. 

Wymiana opon z zimowych na letnie. Kiedy jest najlepszy moment?

Eksperci od wielu lat powtarzają, że temperaturą graniczną, przy której możemy zdecydować się na założenie letnich opon jest 7 stopni Celsjusza, utrzymujące się przez dłuższy czas. Nie ma co szaleć przedwcześnie, bo jak wiemy, pogoda może się jeszcze kilka razy zmienić. 

Ile kosztuje wymiana opon w 2023 roku?

Jeżeli tylko zamieniamy gotowe koła, cena powinna wynieść od 70 do 150 złotych. Wartości mogą być rożne w przypadku opon z felgami stalowymi i tych założonych na felgi aluminiowe. Dodatkowa opłata czeka nas również za wyważenie kół, co jest zabiegiem zalecanym przez ekspertów.

Podejmując decyzję o wymianie opon, warto uwzględnić chociażby swój rozkład dnia – jeśli średnia dobowa temperatura przekracza już 7 stopni, ale korzystasz z auta głównie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy temperatura wciąż oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, z wymianą lepiej poczekać - podaje portal intercars.pl