Zandberg w "Sednie Sprawy": Polski Ład? Bogaci nadal będą mieli niższe stawki podatkowe niż średniacy

2021-09-15 10:14
Zandberg w Sednie Sprawy: Polski Ład? Bogaci nadal będą mieli niższe stawki podatkowe niż średniacy
Autor: Sedno Sprawy

Bogaci będą nadal mieli nadal niższe stawki podatkowe niż średniacy, niż zwykli pracownicy, mówi Adrian Zandberg. Poseł Lewicy twierdzi, że z sympatią patrzył na prace nad Polskim Ładem, ale w ostatecznej wersji propozycje podatkowe rządu dają kolejne przywileje najbogatszym. Lewica poprze Polski Ład, jeżeli akceptację zyskają złożone przez nią poprawki dotyczące progresji podatkowej i finansowania samorządów. Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Adrian Zandberg, poseł Lewicy i przewodniczący partii "Razem" był w środę, 14 września gościem Sedna Sprawy w Radiu Plus. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in. Polskiego Ładu, planowanych zmian podatkowych i tego, czy krucha większość rządowa ma szansę otrzymać wsparcie ze strony Lewicy.

- My nie jesteśmy opozycją totalną, która mówi "nie, bo nie". Dlatego jak usłyszałem, że rząd przygotowuje reformę podatkową, to powiedziałem otwarcie, że czekam na szczegóły, bo zapowiedzi były interesujące - powiedział Adrian Zandberg.

- Przeczytałem ustawę, która ostatecznie trafiła do Sejmu i jest ona bardzo rozczarowująca - dodał poseł Lewicy, po czym przytoczył stary pereelowski dowcip o ojcu przesypującym ziemniaki z jednego wiadra do drugiego.

Prowadzący rozmowę dopytywał Zandberga, którym zapisem reformy podatkowej jest najbardziej rozczarowany i czy chodzi o wysokość składki zdrowotnej.

- Bogaci mają nadal płacić niższe stawki podatkowe niż średniacy. Podatek liniowy ma zostać, a bogaci biznesmeni będą mieli niższą składkę zdrowotną. Wszystko, co było interesujące, zostało z tej ustawy usunięte - grzmiał Adrian Zandberg.

Poseł Lewicy zapowiedział, że jego ugrupowanie zgłosi poprawki, które przywrócą sens tej reformie, tak żeby w większym stopniu obciążała milionerów, a realnie pomagała ludziom.

- Zaproponujemy zmiany do Polskiego Ładu. Po pierwsze zagwarantowanie pieniędzy na usługi publiczne. Po drugie, wskazujemy skąd te pieniądze wziąć, z prawdziwej, a nie udawanej progresji. To będą propozycje żeby tę ustawę postawić na nogi, przywrócić jej sens - zapowiadał prezes partii "Razem".

Cała rozmowa do obejrzenia i posłuchania poniżej.