Zaostrza się kryzys na granicy z Białorusią. Reżim Łukaszenki uruchomił ruch bezwizowy z Pakistanem, Jordanią i Egiptem. Co to dla nas oznacza?

2021-09-20 12:27
Zaostrza się kryzys na granicy z Białorusią. Reżim Łukaszenki uruchomił ruch bezwizowy z Pakistanem, Jordanią i Egiptem
Autor: Twitter/Straż Graniczna

Władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania czy Egipt. Następnie ściągają stamtąd migrantów, których kierują na granicę z Polską - poinformował w poniedziałek, 20 września Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Mamy coraz więcej faktów, dokumentów potwierdzających zaangażowanie służb białoruskich w sytuację na granicy. Struktury państwa białoruskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic międzynarodowych są zaangażowane w proceder międzynarodowego handlu ludźmi - poinformował w poniedziałek, 20 września minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczył w konferencji prasowej w siedzibie głównej Straży Granicznej.

Szef rządu wraz z ministrem uczestniczył w odprawie straży granicznej w związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią. Potem odbyła się konferencja prasowa.

- W ostatnich godzinach minionego weekendu zostało dokonane bardzo tragiczne odkrycie — doszło do tego, że 3 osoby, które przekroczyły polską granicę, na skutek głównie hipotermii i wycieńczenia, zmarły - poinformował premier. Jednocześnie zaznaczał, że wszystkim osobom, które przekroczyły granicę z Polską i zostały znalezione, polski rząd stara się pomagać i ratować życie wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe.

- Nie znamy dokładnie tożsamości osób, które zmarły na terytorium RP, ale zrobimy wszystko, żeby zidentyfikować ich tożsamość. Chcemy, żeby każdy był potraktowany godnie - mówił premier.

Morawiecki stanowczo stwierdził, że obecnie trwa "zorganizowany szturm na granicę polską" i polskie władze zamierzają się temu przeciwstawić umacniając instalacje ochronne. Na ten cel przekazano właśnie dodatkowe środki.

Prowokacje strony białoruskiej

- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej może trwać jeszcze wiele miesięcy. W ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, Południowa Afryka - poinformował Mariusz Kamiński. - To są ogromne rezerwuary ludzi poszukujących lepszego życia na świecie. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę - dodał Kamiński.

Polskie władze poinformowały, że władze Białorusi podjęły decyzję, by lotnisko w Grodnie miało status lotniska, gdzie będą mogły się odbywać loty międzynarodowe, co oznacza, że bezpośrednio przy naszej granicy możemy się spodziewać lotów z migrantami z południowej, czy z północnej Afryki.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska