Zapora na granicy z Białorusią. Minister zdradza szczegóły

2021-11-04 16:43
Zapora na granicy z Białorusią. Minister zdradza szczegóły
Autor: Twitter/MSWiA Zapora na granicy z Białorusią. Minister zdradza szczegóły

180 km długości i 5,5 metra wysokości - to podstawowe parametry zapory, która powstanie na polskiej granicy z Białorusią. W czwartek wchodzą w życie przepisy przewidujące budowę potężnej konstrukcji, która ma kosztować ponad 1,5 mld zł. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym tekście.

Sedno Sprawy - Jan Grabiec

Zapora ma mieć postać stalowych słupów zwieńczonych zwojem z drutu kolczastego, ale nie tylko.  - To nie będzie tylko fizyczna, inżynieryjna zapora, ale będzie ona wyposażona w cały system tzw. perymetrii, czyli wzdłuż całej granicy będą czujniki ruchu, kamery dzienne, jak i kamery noktowizyjne nocne - mówi Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Czytaj także: MON: Białoruscy żołnierze grozili otwarciem ognia w kierunku polskich wojskowych

Pełnomocnik ds. budowy zapory inż. Marek Chodkiewicz tłumaczył, że stalowe słupy, przytwierdzone do fundamentu, rozstawione będą niemal co 5 metrów. - Pomiędzy dwa słupy będziemy wkładali panel stalowy. Na końcu planujemy zamontowanie dwóch małych kątowników, pomiędzy które zostanie zamontowana concentrina, drut stalowy ostrzowy i jeszcze dodatkowo zwój drutu poniżej, od strony białoruskiej - dodaje.

Budowa zapory na granicę ma się zakończyć do połowy przyszłego roku.