Zmiana czasu 2023.IMGW ostrzega: Może dochodzić do większej ilości wypadków

2023-03-25 1:22 Róża Perszon
Zegar - zdj. poglądowe
Autor: pixabay.com

Zmiana czasu nastąpi z soboty na niedzielę (25/6 marca). Jak podaje IMGW badania wykazały, że krótko po zmianie czasu zimowego na letni dochodzi do większej liczby wypadków drogowych. To nie wszystko!

Bądźmy ostrożni, bo badania wykazały, że krótko po zmianie czasu zimowego na letni - czeka to nas w nocy z soboty na niedzielę - dochodzi do większej liczby wypadków drogowych oraz w miejscach pracy, a wypadki te są zwykle tragiczniejsze w skutkach

– przekazał w piątek (24 marca) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej cytowany przez PAP. 

Skutki zmiany czasu 

Okazuje się, że w pierwszych dniach po zmianie czasu wiele osób ma problem z zasypianiem. Jak czytamy, zmiana może mieć przykre konsekwencje szczególnie dla osób zmęczonych, chorych, mających problemy ze snem czy pracujących w trybie zmianowym ubytek godziny snu może mieć przykre skutki: pogorszenie samopoczucia, nadmierna senność, pogorszona sprawność psychofizycznej, gorsze radzenie sobie ze stresem, mniejsza tolerancja bólu.

Jak sobie poradzić ze zmianą czasu?

Jak radzi IMGW, aby szybciej rozbudzić się w niedzielę rano, można włączyć energetyzującą muzykę. To nie wszystko. Można skorzystać także z niebieskiego światła, ponieważ odbierane jest przez organizm jako brzask – sygnał dla szyszynki, informujący o konieczności zaprzestania wydzielania melatoniny, hormonu snu.