ZUS: 380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

2023-04-26 11:49
Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon
Autor: iqbalnuril/Pixabay.com Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie.

ZUS wystawia mLegitymacje automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku czy też wizyty. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS w całym kraju

– mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak czytamy na stronie Zus.pl, elektroniczna wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Jak czytamy, jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.