ZUS rozsyła specjalne pisma do seniorów. Chodzi o czternastą emeryturę

2022-10-13 16:16 R.P
ZUS
Autor: ADAM NOCON / SE/ EAST NEWS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do seniorów, w których znajduje się informacja o wysokości przyznanej czternastej emerytury. Dostanie je siedem milionów osób. Lepiej zachować jaki list!

Wypłaty czternastych emerytur były przekazywane do seniorów od 25 sierpnia do 20 września. Wysokość świadczenia uzależniona była od emerytury lub renty. Teraz ZUS wysyła listy dotyczące tego świadczenia. O co dokładnie chodzi? 

Jako że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał "czternastkę" jednym przelewem, razem z emeryturą lub rentą, część seniorów może nie być świadoma tego, jak wysokie było ich świadczenie. Dlatego ZUS, jak podaje PAP, rozpoczął wysyłkę specjalnych listów, w których informuje o wysokości czternastej emerytury.

Kto miał prawo do świadczenia?

Prawo do czternastki miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 roku pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę (1338,44 zł brutto) otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Jaka jest wysokość czternastki?

Pełna wysokość czternastki wyniosła1217,98 zł na rękę. Od tego świadczenia nie jest odprowadzany podatek, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.