Historyczne damskie ubrania będzie można zobaczyc w Bydgoszczy

2021-11-23 6:27
Galeria Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Autor: Pit1233/Wikipedia

Muzeum Okręgowe przygotowuje wystawę "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja". To odzież dzienna i wieczorowa. Nie zabraknie też sukien ślubnych.

Eksponaty mają przybliżyć atmosferę z lat 1890-1950. Na wystawie pojawi się ponad 300 obiektów z kolekcji mody kobiecej, której właścicielem jest historyk sztuki Adam Leja. Wśród nich będą takie przedmioty jak: suknia domu mody Chanel z lat trzydziestych, rękawiczki z prywatnej garderoby Elsy Schiaparelli, kapelusze z takich pracowni jak: Madame Agnes, Rose Descat czy Suzanne Talbot, buty z paryskiej pracowni Francois Pinet czy torebka projektu Sonii Delaunay.

Wykorzystane zostaną także meble, rzemiosło artystyczne, projekty z zakresu wzornictwa, obrazy, grafiki, plakaty, reklamy i fotografie z wybranych dekad pochodzące w większości z bydgoskiego muzeum. Część mebli i wyrobów pochodzi z: Muzeum Warszawy, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa ma być opowieścią o modzie damskiej w różnych aspektach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w różnych epokach.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wernisaż odbędzie się 3 grudnia. Ekspozycja będzie czynna do 3 kwietnia.