Nowe chodniki i jezdnie

2023-11-17 12:58
Prace na placu Kościeleckich
Autor: UM Bygdoszcz

Trwa przebudowa kolejnych elementów infrastruktury placu Kościeleckich. Po kompleksowej rewitalizacji to miejsce stanie się jedną z bram do Salonu Bydgoszczy.

Wykonawca skupia się aktualnie na przebudowie jezdni po północnej stronie placu. Wykonywane są pierwsze warstwy konstrukcyjne. Na nawierzchni autobusowych peronów układana będzie kamienna kostka. Wcześniej wykonano chodnik od strony kościoła. Odnowiono też centralną część placu. Wytyczono na niej między innymi nowy ciąg spacerowy. Nawierzchnie wykonywane są z kruszyw mineralnych, co ułatwia wchłanianie wody opadowej. Wykonawca zrealizował duży zakres prac przy rozbudowie i modernizacji kanalizacji deszczowej w tej części placu. Warto podkreślić, że to jeden z ważniejszych elementów całego projektu.

Bliżej biurowca zakończyła się natomiast budowa zbiornika retencyjnego. Podziemna konstrukcja do gromadzenia wód deszczowych rozwiąże problem zalewanych ulic. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana też do podlewania okolicznej zieleni. Wszystkie prace zakończą się latem przyszłego roku. Na oba etapy inwestycji miasto zabezpieczyło 12 milinów złotych. Równocześnie zrewitalizowane zostaną ulice sąsiadujące z placem. W pierwszej kolejności prace wykonywane są na ul. Grodzkiej od przedszkola do hotelu. To część robót towarzyszących rewitalizacji Rybiego Rynku.