Paleniska domowe pod lupą bydgoskich strażników miejskich

2023-02-13 14:19
Strażnicy miejscy kontrolują czym palą mieszkańcy Bydgoszczy
Autor: SM Bydgoszcz

Codziennie sprawdzają oni czy mieszkańcy przestrzegają uchwały antysmogowej i nie spalają w nich odpadów. Właśnie podsumowali ubiegłoroczne działania.

Strażnicy ze specjalistycznej grupy przeprowadzili w ubiegłym roku ponad 1,5 tysiąca kontroli. Ujawnili 300 przypadków spalania odpadów, głównie pociętych płyt meblowych, ram okiennych, drzwi i ościeżnic. Zdecydowana większość interwencji zakończyła się nałożeniem mandatów na sprawców wykroczeń. Strażnicy nałożyli 284 mandaty na kwotę ponad 50 tysięcy złotych. Skierowali także 16 wniosków o ukaranie do sądu. Najwięcej nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów i nieprzestrzegania tzw. uchwały antysmogowej, strażnicy stwierdzili w budynkach wielolokalowych, położonych na terenie szeroko rozumianego Śródmieścia oraz Starego Fordonu.

Strażnicy miejscy ze specjalnej grupy Ekopatrol od początku sezonu grzewczego codziennie kontrolują domowe paleniska. Zachęcają też mieszkańców, żeby nie wahali się i od razu zgłaszali Straży Miejskiej podejrzenia, że ktoś pali w piecu śmieciami. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 986. Spalanie odpadów grozi mandatem do 500 złotych, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu nawet do 5 tysięcy złotych.