Zwiedzanie Izby Pamięci Aresztu Śledczego w Bydgoszczy

2023-02-07 12:05
Zwiedzanie Izby Pamięci
Autor: www.bydgoszczinformuje.pl

Tragiczne losy więzionych za wolność poznamy w czasie zwiedzania Izby Pamięci Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. Okazja już w środę. 8 lutego Służba Więzienna obchodzi swoje święto. Z tej okazji Areszt Śledczy w Bydgoszczy-Fordonie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu zapraszają na pierwsze wspólne zwiedzanie.

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci odbyło się na początku grudnia. W pierwszej części izby odtworzono celę z przełomu lat 40 i 50 XX wieku. To pomieszczenie z wiadrem zamiast toalety, z twardą pryczą, która w ciągu dnia była podpinana do ściany. Więźniarkom nie wolno było w ciągu dnia siedzieć ani leżeć. Są też oryginalne kraty i drzwi od celi. Drugą część stanowi sala audiowizualna. Opowiada historię fordońskiego więzienia. Przybliża też sylwetki najsłynniejszych osadzonych – politycznych i kryminalnych, w tym Rity Gorgonowej, która odsiadywała tu wyrok do końca lat 30 XX wieku. W sali znajdują się również gabloty z pamiątkami.

W środę, 8 lutego, zwiedzający będą mogli po raz pierwszy obejrzeć z bliska Izbę Pamięci. Wydarzeniu będą towarzyszyć dwie prelekcje, o historii więzienia i najbardziej znanych osadzonych w okresie międzywojennym. W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Organizatorzy przewidują około 20 miejsc. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy przesłać na adres: stowarzyszeniemsf@wp.pl. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 12:00.