14-15 marca Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

2022-03-11 14:18
Zebranie plenarne KEP
Autor: BP KEP

Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym – będzie tematem przewodnim 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dniach 14-15 marca.

- Głównym tematem Zebrania Plenarnego będzie wojna tocząca się w Ukrainie i kryzys humanitarny związany z działaniami wojennymi. Biskupi będą dzielić się doświadczeniami pomocy niesionej uchodźcom z Ukrainy. Pomoc tę Kościół w Polsce świadczy poprzez Caritas parafialne, diecezjalne, z koordynacją całości przez Caritas Polska. Ta pomoc niesiona jest na dwóch płaszczyznach: pomoc w Ukrainie i pomoc w Polsce dla uchodźców przybywających do naszego kraju – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Innymi tematami, które zostaną podjęte przez biskupów, będą kwestie dotyczące duszpasterstwa: nowy program duszpasterski na rok 2022/2023 oraz inicjatywy duszpasterskie podejmowane i koordynowane przez Konferencję Episkopatu. - Ważnym momentem tego spotkania będzie głosowanie, po wcześniejszych pracach przygotowawczych, nad polskim tłumaczeniem Obrzędu ustanowienia katechisty – dodał bp Miziński. Polskie tłumaczenie będzie obowiązywać w formacji katechistów. Odbędzie się również głosowanie nad dekretem ogólnym określającym normy prawne dla kandydatów na katechistów, który zostanie przekazany do Stolicy Apostolskiej do recognitio.

Bp Miziński zaznaczył, że nie zabraknie też refleksji nad duszpasterstwem rodzin. Poruszona będzie również kwestia dotycząca formacji seminaryjnej kandydatów do kapłaństwa w związku z dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które weszło w życie w ubiegłym roku.

Sekretarz generalny KEP podkreślił, że data wiosennego Zebrania Plenarnego łączy się z rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Jak co roku, biskupi będą uczestniczyć we mszy św. sprawowanej w intencji Ojca Świętego w Świątyni Opatrzności Bożej 14 marca o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej.

Źródło: BP KEP