25 lat temu zmarła Matka Teresa z Kalkuty

2022-09-05 14:15
Matka Teresa
Autor: kingkongphoto & www.celebrity-photos.com/wikimedia commons

Arcybiskup Kalkuty Thomas D’Souza odprawił mszę przy grobie św. Matki Teresy, w 25. rocznicę jej śmierci. Grób znajduje się w kaplicy domu macierzystego, założonego przez nią Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Zgodnie z zapowiedzią przełożonej generalnej s. Mary Joseph Michael, siostry poświęciły ten rocznicowy dzień na służbę ubogim, zgodnie z charyzmatem zgromadzenia. Jak zawsze rozpoczęły go Eucharystią, którą tym razem odprawił arcybiskup Kalkuty. Po zakończeniu Mszy modlił się wraz z siostrami przy grobie założycielki.

Czy coś się zmieniło dla misjonarek miłości od 1997 roku do dzisiaj? – pytał w homilii abp D’Souza. – Odpowiedź brzmi: nie. Prymat miłosiernej miłości nadal jest zasadą przewodnią. W naszej archidiecezji, a szczególnie w naszym mieście, Kalkucie, ich bezinteresowna i serdeczna służba najuboższym z ubogich trwa w Kalighat i Premdaan, w Shantidaan i Dayadaan, w Jeevandaan i Shishubhavan, podobnie jak w domach braci misjonarzy miłości Nabojivan w Howrah i w Gandhi Ashram w Titagarhu, oraz w domach ojców i sióstr kontemplacyjnych. Ten sam model jest obecny na całym świecie. Wyzwania ubóstwa są większe, ale odpowiedzią jest zawsze prymat miłosierdzia i miłości – wskazał hierarcha.

Nawiązując do obchodzonego dziś w Indiach Dnia Nauczyciela, zauważył, że św. Teresa z Kalkuty „była również nauczycielką, a słowa pochodzące z miłującego serca Matki poruszyły i przemieniły serca i życie ludzi wszystkich warstw społecznych, przede wszystkim ubogich”. Podziękował św. Teresie z Kalkuty za jej „wyjątkowy przykład miłości aż do końca” do ubogich i odrzuconych przez społeczeństwo, a misjonarkom miłości za to, że podtrzymują ogień miłości poprzez swą służbę najuboższych z ubogich.

Po mszy, metropolita Kalkuty nałożył girlandę z kwiatów na postać Matki Teresy na pomniku stojącym na dziedzińcu siedziby arcybiskupa. W 25 rocznicę śmierci swej założycielki, siostry misjonarki miłości otworzyły przy Park Street w Kalkucie nowy ośrodek dla dzieci ulicy, które nie chodzą do szkoły. Będą się tam mogły wykąpać, dostać czyste ubranie, kubek mleka, nauczyć się rysowania i pisania.

Źródło:ekai