91. rocznica objawień w Płocku

2022-02-23 8:11
Eugeniusz Kazimirowski, Jezu ufam Tobie, 1934
Autor: Eugeniusz Kazimirowski, 1934 Obraz pt. "Jezu ufam Tobie" namalowany na podstawie wskazówek z objawień s. Faustyny

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku odbyły się we wtorek uroczystości w 91. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Wydarzyło się to w Płocku 22 lutego 1931 roku.

Dokładnie 91 lat temu św. s. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w klasztorze w Płocku po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego. W rocznicę tego wydarzenia Eucharystii w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. - Dziś jest święto wyznania naszej wiary. Dziewięćdziesiąt jeden lat temu wyznała ją siostra Faustyna modląc się po raz pierwszy słowami: „Jezu, ufam Tobie” - powiedział podczas mszy św. biskup.

W homilii przypomniał słowa z „Dzienniczka” św. s. Faustyny, że „jeśli dusze nie uwielbią miłosierdzia Mojego - mówi Jezus - wszystkie zginą” (Dz 965). Zaznaczył, że obecnie moc ducha gaszą ludzkie grzechy i lęki oraz nagłaśniane w mediach skandale z udziałem ludzi Kościoła. O ludzkiej kruchości wciąż przypomina pandemia koronawirusa, a na wschodzie Europy przeraża realne widmo wojny.

Biskup przypomniał, że w 1931 roku Pan Jezus objawił się św. siostrze Faustynie jakby w „przedsionku piekła”: w świecie szalał ogromny kryzys ekonomiczny, gospodarczy, rodziły się groźne, zbrodnicze ideologie, po pierwszej wojnie światowej wkrótce zaczęła się druga, jeszcze straszliwsza. Wobec tego, co dzisiaj dzieje się w świecie, w Kościele i w rodzinach, też trzeba przylgnąć mocno do tego obrazu i do wyznania: „Jezu, ufam Tobie”.

Podczas Eucharystii w procesji z darami do ołtarza przyniesiono m.in. nowe wydawnictwo „Betlejem orędzia o miłosierdziu Bożym” oraz dar duchowy, w którym wzięło udział ponad 400 osób z 28 diecezji w Polsce - chodziło o odmówienie 91 Koronek do Miłosierdzia Bożego. Akcję tę zainicjowano w ramach Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą objawienia. Na zakończenie Eucharystii zaśpiewano suplikacje o pokój w Europie i Ojczyźnie.

Z okazji uroczystości można było nabyć cegiełki oraz „Trufle św. s. Faustyny” – pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie budowy sanktuarium, która trwa od 2015 r. 

Źródło: KAI