Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Jak będzie wyglądała? [SZCZEGÓŁY]

2021-08-30 19:31
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Jak będzie wyglądała?
Autor: BP KEP Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Jak będzie wyglądała?

Będzie transmisja w mediach, będą telebimy w kościołach, a w niektórych parafiach na czas beatyfikacji zostaną nawet zawieszone msze święte - to wszystko, by wierni mogli duchowo uczestniczyć w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej - ze względu na pandemię koronawirusa - liczba wiernych musi być ograniczona.

Początkowo planowano, że w uroczystości weźmie udział nawet 70 tys. wiernych. Teraz to zaledwie 9 tys. osób. Dlatego Kościół zachęca, by wziąć udział w uroczystości za pośrednictwem mediów i włączyć się w modlitwę duchowo. - Nawet prosiliśmy i biskupów, i ja prosiłem tutaj w Warszawie, żeby umożliwić to włączenie się medialne wiernych, to te msze święte o 12 i 13 w parafiach będą zawieszane, po to, żeby się mogli w tym wydarzeniu, realno-medialnym, jakim będzie beatyfikacja, połączyć duchowo z sobą - mówi arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj także: Niewidoma Matka niewidomych – kim była Elżbieta Róża Czacka?

Z kolei siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża podkreśla, jak ważna jest wspólna beatyfikacja prymasa i matki Czackiej. - Znali się przez wiele lat i wpływali na siebie. Już po śmierci matki przyznał, że nie modli się za jej wstawiennictwem, ale modli się do niej, czyli już nieformalnie wtedy wyraził swoją opinię o świętości i był pierwszym świadkiem - świadkiem koronnym w procesie beatyfikacyjnym.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, biskup Rafał Markowski podkreśla, że w ok. 15 diecezjach będą zainstalowane telebimy. - Wszyscy Ci, którzy chcieliby przeżywać tę beatyfikację w przestrzeni sakralnej, to będą mieli taką możliwość - dodał i przypomniał, że w Świątyni Opatrzności Bożej liczba miejsc będzie ograniczona. – Na dzień dzisiejszy, przy tych regułach, które obowiązują, możemy mniej więcej usytuować ok. 3,5 tys. uczestników w całej świątyni, na górze i na dole, oraz zaplanować ok. 3,5 tys. miejsc przed samą świątynią, z możliwością obserwowania uroczystości na telebimach.

Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę 12 września o godzinie 12 i będzie można śledzić ją w mediach. Wszystkie szczegóły uroczystości znajdują się na stronie beatyfikacja.info.

Prymas Tysiąclecia cz_2