Bezprecedensowy dystans papieża wobec patriarchy Cyryla

2022-03-14 17:08
Papież Franciszek Jorge Bergoglio
Autor: Samuel/cathopic.com

Słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego po odmówieniu modlitwy Anioł Pański: „Bóg jest jedynie Bogiem pokoju, nie Bogiem wojny, a ci, którzy wspierają przemoc, profanują Jego imię” – odnoszą się do patriarchy moskiewskiego Cyryla – uważa watykanista Domenico Agasso.

Włoski watykanista zwraca uwagę, że słowa Franciszka oznaczają bezprecedensowy dystans wobec tego, kogo zawsze uważał za „brata”, patriarchy moskiewskiego Cyryla, który podawał polityczne, moralne, a nawet metafizyczne wytłumaczenia poparcia Cerkwi dla wojny podjętej przez Władimira Putina przeciwko Ukrainie. Cytuje komentarz dyrektora programowego mediów watykańskich, Andrei Torniellego, który podkreśla, że Franciszek użył tych samych sformułowań, których w minionych latach tak wiele razy używał sam, a także jego poprzednicy, święci Jan Paweł II i Benedykt XVI, aby ostrzec przed instrumentalnym wykorzystywaniem imienia Bożego do usprawiedliwiania nienawiści, przemocy i terroryzmu. - Tym razem jednak adresatami papieskiego apelu nie są fundamentaliści dżihadu, ale każdy, kto uważa, że może istnieć religijna „przykrywka” dla wyjaśnienia wojny w Ukrainie – mówi dyrektor watykańskich mediów.

Domenico Agasso przypomina wypowiedzi Cyryla usprawiedliwiające putinowską agresję jako „wojnę metafizyczną”, „w obronie przed narzucaniem parad gejowskich” i zauważa, że w papieskim apelu odniesienie do Cyryla nie jest więc jednoznaczne, ale wyraźne. Dodaje, że także w liście do Światowej Rady Kościołów Cyryl obarczał odpowiedzialnością za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie Zachód i państwa członkowskie NATO, oraz „szerzącą się rusofobię”.

Źródło: KAI