Bp Adrzej Czaja poświęcił opolskie rodziny Panu Jezusowi

2022-06-27 12:19
Widok na Górę św. Anny Góra świętej Anny
Autor: Błażej Duk/Wikimedia Commons Widok na Górę św. Anny

Tradycyjna pielgrzymka mężczyzn na Górę św. Anny w tym roku stała się pielgrzymką rodzin. Podczas uroczystej mszy św. zamknięto Rok Rodziny w diecezji opolskiej. Liturgii w grocie lurdzkiej przewodniczył bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. Rodziny przyjechały na wspólną modlitwę z obu diecezji.

Niedzielna uroczystość była dopełnieniem triduum, na które biskup opolski zaprosił wiernych na Górę św. Anny. Witając pątników bp Czaja zaznaczył, że dzisiaj w Rzymie papież Franciszek zamyka Rok Rodziny. – My też gromadzimy się tak bardzo rodzinnie, bo chcemy w łączności z papieżem i całym Kościołem powierzać Bogu nasze rodziny, które czasem są w wielkim kryzysie, które się borykają, aby trwać w miłości małżeńskiej i podołać trudom wychowania młodego pokolenia - wskazał duchowny

Norbertem Berda w niedzielę przybył na Górę św. Anny z żoną i czwórką pociech: sześcioletnim Wojtkiem, pięcioletnim Maćkiem, dwuletnim Kubusiem i pięciomiesięcznym Piotrusiem. - To jest rodzinna tradycja, ojciec jeździł tu od lat, a ja z nim – wspomina pan Norbert. - Zanosimy do św. Anny prośby, dziękujemy za miniony rok i pamiętamy o zmarłych - dodaje.

W homilii bp Czaja wskazywał, że nie można służyć dwom panom: na co dzień światu, by więcej mieć, zdobywać, a od święta, w niedzielę trochę wierze, Kościołowi i rodzinie. - W rodzinie można doświadczyć szczerej wspólnoty, gdy jest domem modlitwy, gdy miłość jest prawdziwa, głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga - mówił duchowny.

Po Komunii św. przed wystawionym Najświętszym sakramentem biskup Andrzej Czaja odmówił litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie akt poświęcenia rodzin z diecezji opolskiej i gliwickiej Panu Jezusowi. Liturgia zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Ciebie Boże wielbimy” i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Źródło: KAI