Caritas Polska: Ukraina włączona do programu Rodzina Rodzinie
Wojna w Ukrainie trwa już osiem miesięcy. Mieszkańcy kraju objętego wojną wciąż wymagają wsparcia. Caritas Polska zadecydował o włączeniu Ukrainy do programu Rodzina Rodzinie. Sprawdź szczegóły.
Program Rodzina Rodzinie na Ukrainie
Od wybuchu wojny minęło 8 miesięcy, a za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat. Mieszkańcy Ukrainy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z rzeczywistością. Nie mogą jednak stracić nadziei na pomoc, dlatego Caritas Polska realizuje na Ukrainie program Rodzina Rodzinie.
— Nie chcielibyśmy pomocy, gdyby było spokojnie i cicho. Mieszkalibyśmy tak sobie tutaj. Ludzie żyli sobie, nikogo nie ruszali. Kto przybył na naszą ziemię, dlaczego tak się stało? — w głosie 52-letniej Anżeły, która wychowała swoje dzieci, a teraz opiekuje się wnukami, słychać bezbrzeżny żal.
Zagrożenie z ziemi i z powietrza nadal jest ogromne. Coraz więcej ukraińskich rodzin pozostaje bez dachu nad głową i błąka się szukając schronienia u krewnych i sąsiadów. Wielu nie stać na odbudowę lub wyremontowanie zniszczonego domu, a nawet kupno żywności i artykułów pierwszej potrzeby, bo zasoby portfela dramatycznie się kurczą, a siła nabywcza ukraińskiej hrywny wciąż spada. W tej sytuacji ludzie mogą liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz. Tak jak Swietłana, która utrzymuje siebie i dzieci jedynie z państwowej zapomogi.
Został tylko komin
— Rano latały drony. O piątej rano już nad domem rozległy się dźwięki przypominające brzęczenie samolotu nad samym domem. Potem zaczęły latać rakiety — wspomina Swietłana, wdowa, mama czwórki dzieci. — U mnie w domu współlokator został z dziećmi. Było około godziny 7 wieczorem. Zaczęło huczeć, a potem rakieta uderzyła w dom i ta fala wybiła nam szyby. Maluchy przestraszyły się, położyły na podłodze i leżały tak, aż wszystko się uspokoiło. Mimo wszystko, zostaliśmy tu we wsi — dodaje. Swietłana utrzymuje się jedynie z zapomogi państwowej. Chciałaby podjąć pracę, nawet zarejestrowała się urzędzie, ale nie ma z kim zostawić dzieci. — Pieniędzy starcza tylko na jedzenie i drewno opałowe, a na buty, ubrania brakuje — przyznaje ze smutkiem.
W równie trudnej sytuacji jest rodzina Oleny, która straciła dorobek życia. — Dziękowaliśmy Bogu za to, że wszyscy żyją i zaczęliśmy budować nowy dom, bo nie mamy gdzie mieszkać — mówi kobieta, przytulając mocniej dwie kilkuletnie córki. Po ataku wojsk rosyjskich z ich domu został tylko komin górujący nad stertą gruzu.
Czytaj także: 12 listopada otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki
Rodziny mieszkające na wsiach przed wojną zazwyczaj żyły skromnie, ale teraz po prostu starają się przeżyć. Często pomagają sobie nawzajem i korzystają z tego, co wyrośnie w ogródku, by nie wydawać pieniędzy w sklepie. Jednak materiały potrzebne do odbudowy domu muszą kupić, a to przerasta ich możliwości. Sytuacja wielu rodzin mieszkających w miastach bywa jeszcze trudniejsza. Zwłaszcza jeśli w wyniku działań wojennych utraciły mieszkanie lub jedyne źródło dochodu. Ratunkiem dla najbardziej potrzebujących jest systematyczna i długofalowa pomoc.
Z myślą o najbardziej pokrzywdzonych
— Zdajemy sobie sprawę z tego, że naród ukraiński będzie długo zmagał się z ogromnymi trudnościami, nawet po zakończeniu wojny. Analizując potrzeby i nasze możliwości zdecydowaliśmy się więc na włączenie Ukrainy w program Rodzina Rodzinie – największy program pomocy zagranicznej prowadzony przez Caritas Polska — mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska
W październiku Caritas Polska rozpoczęła pilotaż programu Rodzina Rodzinie w diecezji kijowsko-żytomierskiej. Dzięki niemu i ścisłej współpracy z ukraińską Caritas-Spes dociera z pomocą do ponad 500 rodzin znajdujących się w szczególnie dramatycznej sytuacji. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do rodzin mieszkających w obszarach, do których nie dociera żadna inna pomoc. Są to rodziny wielodzietne, rodziny z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi, matki samotnie wychowujące dzieci, których mężowie zostali wzięci do niewoli lub zginęli na wojnie, rodziny, które uciekły z okupowanych terenów i doświadczające bezpośrednich skutków działań wojennych.
— Jeśli otrzymamy pomoc finansową, przeznaczymy ją na remont domu. Dzieciom kupimy jedzenie, witaminy i wszystko inne — mówi Anżeła. — Chcielibyśmy bardzo podziękować Polsce za pomoc nam i innym. Pomagają całej Ukrainie, jesteśmy bardzo wdzięczni, wszyscy Ukraińcy są bardzo wdzięczni — dodaje Alina, córka Anżeły.
Pomoc, która nie znika
— Jako organizacja charytatywna nie sprawimy, że na Ukrainę przestaną spadać pociski, ale mamy cel – niesienie pomocy starającym się przetrwać ludziom. Włączając Ukrainę do programu Rodzina Rodzinie, tak jak sześć lat temu włączyliśmy do niego Syrię, dajemy mieszkańcom Ukrainy najlepsze, systematyczne wsparcie — mówi ks. Iżycki.
Rodzina Rodzinie to prowadzony przez Caritas Polska program humanitarny, który polega m.in. na udzielaniu stałej pomocy finansowej w lokalnej walucie najuboższym mieszkańcom krajów pogrążonych w wojnie lub głębokim kryzysie. Program został zainicjowany jesienią 2016 roku jako odpowiedź na dramatyczną sytuację mieszkańców Syrii w czasie trwającej tam wojny, aby następnie objąć zasięgiem również Strefę Gazy, Liban oraz Irak. Ukraina jest piątym krajem włączonym do programu.
Czytaj także: Papież wrócił do Rzymu
Siłą programu Rodzina Rodzinie jest jego forma. Comiesięczne wsparcie finansowe daje najuboższym możliwość odbicia się od dna poprzez spłatę zadłużeń, np. uregulowanie czynszu i rachunków za media. Ponadto program pozwala beneficjentom na samodzielne decydowanie o tym, którą z najpilniejszych potrzeb (np. zakup żywności, materiałów budowlanych, leków) chcą zrealizować.
Ze wsparciem polskich artystów
Apel Caritas Polska o pomoc dla ukraińskich rodzin w ramach programu Rodzina Rodzinie zyskał wyjątkowe wsparcie w postaci piosenki „Ocaleni” zespołu TGD. Autorami słów są Piotr Nazaruk i Monika Wydrzyńska, muzykę napisał Piotr Nazaruk.
— Najpierw powstała muzyka. Kilka lat temu. Melodia – jedna z najcenniejszych, tych które udało mi się odkryć. Nie wiedziałem, o czym będzie ta piosenka, ale wiedziałem, że musi mówić o czymś ważnym. […]. Przypadkowo lub nieprzypadkowo paru moich przyjaciół, z którymi rozmawiałem o naszych próbach pomagania uchodźcom, cytowało talmudyczną sentencję „Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”. Zrozumiałem, że to były te właściwe słowa, na które czekała moja melodia — przybliża historię powstania piosenki Piotr Nazaruk.
Oprócz programu Rodzina Rodzinie utwór promuje także płytę zespołu TGD „Kolędy Świata 3”, z gościnnym udziałem Kuby Badacha, Anny Karwan i Mateusza Ziółko, której premiera zaplanowana jest na 18 listopada tego roku. Utwór „Ocaleni” oraz kolędy z różnych stron świata będzie można usłyszeć na żywo podczas koncertów TGD, które odbędą się w 15 miastach Polski w grudniu 2022 r. i w styczniu 2023 r.
Harmonogram trasy koncertowej:
16.12 – Cieszyn 17.12 – Bielsko-Biała 18.12 – Gdańsk 28.12 – Krzeszów 29.12 – Warszawa 30.12 – Lublin
06.01 – Poznań 08.01 – Szczecin 09.01 – Opole 10.01 – Rzeszów 12.01 – Gdańsk 14.01 – Katowice 15.01 – Kraków 21.01 – Wrocław 27.01 – Kielce
Jak wesprzeć potrzebujące rodziny pozostające na Ukrainie:
- Dokonaj wpłaty lub zadeklaruj regularne wsparcie na stronie caritas.pl/rodzina
- Wyślij SMS o treści RODZINA pod nr 4260, by dowiedzieć się, jak pomóc rodzinom na Ukrainie.