Dziś 81 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. W niedzielę Marsz Modlitwy

2024-04-19 13:37
Getto
Autor: facebook.com

Dziś przypada 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Od 1993 r. , co roku, w okolicach 19 kwietnia Polska Rada Chrześcijan i Żydów organizuje Marsz Modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. W tym roku Marsz odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów tradycyjnie zaprasza na Marsz modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”, który odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Początek o godz. 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa w Warszawie. Modlitwę będą stanowiły głównie psalmy, modlitwy żydowskie poprowadzą rabini, a chrześcijańskie – wierni z różnych wyznań.– Poprzez nasz doroczny Marsz Szlakiem Pomników Getta chcemy wyrazić pamięć o Żydach-sąsiadach, którzy stanowili 1/3 mieszkańców Warszawy przed drugą wojną światową. Dzisiaj to my jesteśmy strażnikami pamięci, bo oni zginęli całymi rodzinami. Chcemy również modląc się Psalmami, prosić Boga o Jego pokój, bo skutki każdej wojny są straszne – mówi KAI Marta Titaniec z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. 

Co roku od 1993 w okolicach 19 kwietnia – dnia wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku – Polska Rada Chrześcijan i Żydów organizuje Marsz Modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. Spotkania gromadzą mieszkańców Warszawy oraz gości spoza stolicy. Marsz ten to unikalne połączenie pamięci z milczeniem i modlitwą. Organizowany jest tradycyjnie w kwietniową niedzielę przypadającą po rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Uczestnicy przechodzą w milczeniu trasą Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Rozpamiętując ofiary wojennej Zagłady i wymieniając ich imiona, zatrzymają się przy kolejnych pomnikach Getta Warszawskiego, odmawiając modlitwy.

Podczas marszu nie są wygłaszane żadne przemówienia, bo organizatorzy nie chcą pokrywać tragedii warszawskich Żydów swoimi słowami. Przemawiają zaś przede wszystkim słowa psalmów, które są wspólną modlitwą Żydów i chrześcijan. Odmawiane są także tradycyjne modlitwy żydowskie i chrześcijańskie. Przewodniczą im rabini i przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej oraz duchowni i świeccy z różnych Kościołów chrześcijańskich. Marsz rozpocznie się o godz. 16 przy Pomniku Bohaterów Getta modlitwą za zmarłych: żydowską i chrześcijańską. Wspólnie zostanie odmówiony Psalm 44.

Pierwsze mury wokół „dzielnicy żydowskiej” w Warszawie zaczęto wznosić w kwietniu 1940 r. Maksymalną liczbę ludności getto osiągnęło w marcu 1941, kiedy to, w coraz bardziej pogarszających się warunkach, przebywało ok. 460 tys. Żydów. Pierwszą wielką akcję likwidacyjną getta rozpoczęto 22 lipca 1942.

W ciągu dwóch miesięcy do obozu zagłady w Treblince wywieziono i zamordowano ok. 300 tys. Żydów, w styczniu następnego roku – kolejne 6 tys.

Rankiem 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, co wywołało opór i powstanie. Akcja eksterminacji ludności żydowskiej zakończyła się 16 maja 1943 r.

Źródło: ekai