Ma 118 lat. Francuska zakonnica najstarszą kobietą na świecie

2022-04-25 18:22
Zakonnica
Autor: www.cathopic.com

19 kwietnia w Japonii zmarła Kane Tanaka, najstarsza do tej pory kobieta na świecie. Teraz jest nią 118-letnia francuska zakonnica, siostra André. Od października 2017 s. jest najdłużej żyjącą Francuzką, od czerwca 2019 – najstarszą Europejką. Zakonnica żyła w czasie pontyfikatów dziesięciu papieży.

Siostra André urodziła się 11 lutego 1904 w rodzinie hugenotów jako Lucile Randon, jej dziadek był pastorem. W wieku 12 lat rozpoczęła pracę jako opiekunka dzieci, później była nauczycielką domową. Wśród jej pracodawców była m.in. znana rodzina producentów samochodów Peugeot. Mając 19 lat przeszła na katolicyzm, a jako 40-latka wstąpiła do zgromadzenia sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) w Paryżu, przyjmując męskie imię André. Chciała w ten sposób udobruchać swojego brata o tym imieniu, któremu nie podobało się jej powołanie zakonne. Chociaż „spóźnione”, trwa już prawie 78 lat.

Zakonnica pracowała 28 lat w szpitalu w Vichy, opiekując się osobami starszymi sierotami, po czym sama wycofała się do dom  opieki w Les Marches w Sabaudii. Stamtąd w 2009, w wieku 105 lat, przeniosła się do Tulonu na południu Francji, do prowadzonego tam przez jej zgromadzenie domu pw. św. Katarzyny Labouré. W styczniu 2021 sędziwa zakonnica przeszła Covid-19. Jest ociemniała, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo, że przeżyła wiele wojen i katastrof nie skarży się na swoje fizyczne dolegliwości, ale przede wszystkim ubolewa, że „ludzie nie potrafią żyć w zgodzie”. 

Siostra-seniorka przeżyła III, IV i V Republikę Francuską, dwie wojny światowe oraz pontyfikaty 10 papieży, począwszy od św. Piusa X, do obecnego Franciszka. Na swoje 115. urodziny dostała od niego różaniec, a w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznała, że uważa go za bardzo „odważnego”. Swoją rozmowę zakończyła wezwaniem, jakim Ojciec Święty kończy zwykle swe spotkania z wiernymi: „Módlcie się za mnie… a ja modlę się za was”. Mówiła też o swojej siostrze bliźniaczce, która zmarła w 2018 roku: „Ona mnie woła, ona mnie ciągnie. Módlcie się za mnie, aby dobry Bóg nie kazał mi czekać zbyt długo. On przesadza!”.

Źródło:ekai