Most Miłosierdzia z Łagiewnik do Nowej Uszycy

2023-04-14 10:41
Most Miłosierdzia z Łagiewnik do Nowej Uszycy
Autor: Małgorzata Pabis Sanktuarium Bożego MIłosierdzia Most Miłosierdzia z Łagiewnik do Nowej Uszycy

W siódmym dniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zostały poświęcone obrazy Apostołów Bożego Miłosierdzia dla parafii Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy na Ukrainie. W tamtejszej świątyni powstaje kaplica Bożego Miłosierdzia, a wierni w trwającym na Ukrainie Roku Miłosierdzia modlą się każdego dnia o pokój Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył o. Józef Gwóźdź SVD, proboszcz parafii w Nowej Uszycy, który do Łagiewnik przybył wraz z przedstawicielami swojej parafii. W homilii ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał słowa św. Jana Pawła II, jakie wypowiedział w tym miejscu 17 sierpnia 2002 roku: „Trzeba pamiętać, że czas i miejsce należą całkowicie do Boga. Choć każdy czas i cały świat można uważać za Jego «świątynię», to jednak są czasy i są miejsca, które Bóg obiera, aby w nich w sposób szczególny ludzie doświadczali Jego obecności i Jego łaski. A ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą do tych miejsc, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem, który jest tam obecny”. – Te słowa wszyscy zgromadzeni w tej świątyni usłyszeli 17 sierpnia 2002 roku, gdy Jan Paweł II głosił homilię podczas konsekracji. Wtedy też zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu (17 sierpnia 2002 roku), a już 5 października 2002 roku jego słowami diecezję kamieniecko-podolską zawierzył bp Leon Dubrawski OFM.

Dwa lata później ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej specjalnym dekretem ogłosił rozbudowaną świątynię w Winnicy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Warto podkreślić, że Kościół w Winnicy został konsekrowany 18 października 1997 roku przez bp. Jana Olszańskiego. Kilka miesięcy wcześniej – 7 czerwca 1997 roku – Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej wizyty w Łagiewnikach poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego dla powstającej tam parafii Miłosierdzia Bożego – przypomniał ks. Bielas.

Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wspomniał, że 2 października 2022 roku delegacja z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przekazała do świątyni w Winnicy Dzwon Nadziei z napisem „gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój” poświęcony w czasie głównych uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Wtedy w parafii w Winnicy odbywały się uroczystości 25-lecia konsekracji kościoła. Bp Dubrawski mówił do zebranych w świątyni ludzi: „Błagajmy Boga o Jego Miłosierdzie, aby to Miłosierdzie rozprzestrzeniło się na naszą diecezję, na nasze rodziny, na całą Ukrainę i na Rosję, aby zrozumieli, że Bóg nie dał przykazania zabijania, ale Bóg dał przykazanie miłości”.

- I dziś jakby ciąg dalszy tych wydarzeń – w czasie tej Mszy świętej, przed błogosławieństwem poświęcimy obrazy Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II dla parafii Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy (diecezja kamieniecko-podolska) – to nieco ponad sto kilometrów od Winnicy. Z tego co się dowiedziałem wczoraj to pewnie w październiku przez Waszą miejscowość przejeżdżałem, bo to na trasie z Winnicy do Kamieńca Podolskiego – powiedział ks. Bielas

Jak podkreślił rektor sanktuarium, uroczystość ma miejsce w dniu szczególnym – w siódmym dniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus mówił do św. Siostry Faustyny: „Dziś sprowadź Mi dusze, które szczególnie czczą i wysławiają miłosierdzie Moje, i zanurz je w miłosierdziu Moim. Te dusze najwięcej bolały nad Moją męką i najgłębiej wniknęły w ducha Mojego. One są żywym odbiciem Mojego litościwego Serca. Dusze te jaśnieć będą szczególną jasnością w życiu przyszłym. Żadna z nich nie dostanie się do ognia piekielnego. Każdej szczególnie bronić będę w godzinie jej śmierci”.

W czasie Mszy świętej zostały poświęcone obrazy Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II.

Źródło: diecezja.pl