Na prośbę policji w kościołach przestrzegają przed oszustami

2022-01-31 14:34
Kościół
Autor: Pixabay Na Warmii znajduje się wiele pięknych kościołów. Zdj. ilustracyjne.

Coraz więcej mówi się o oszustwach na wiele różnych sposobów. Niestety ale w tym przypadku nie brakuje oszustom kreatywności. Na prośbę policji w kościołach księża przestrzegają przed działaniami, przez które wierni mogą stracić pieniądze, ale i nie tylko.

W kościołach diecezji płockiej wierni są z ambon ostrzegani przed różnego rodzaju oszustwami, których mogą stać się ofiarami. Jest to odpowiedź na prośbę insp. Waldemara Wotowca, mazowieckiego wojewódzkiego komendanta Policji, który przekazał apel dotyczący zapobiegania oszustwom finansowym.

 Mazowiecki wojewódzki komendant Policji insp. Waldemar Wotowiec przekazał bp. Piotrowi Liberze prośbę o rozpropagowanie w diecezji płockiej informacji ostrzegających przed oszustami finansowymi. Przekazaliśmy duchownym materiały przygotowane przez wydział prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz apel komendanta, z prośbą o wykorzystanie ich podczas niedzielnych kazań i zamieszczenie w gablotach ogłoszeniowych i komunikatorach w parafiach

 – przekazał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku, cytowany przez stronę Ekai.pl

Czego dotyczył apel?

W apelu podkreślono i wyszczególniono jak wiele sposobów znajdują oszuści na to, aby pozbawić nas pieniędzy czy innych kosztowności. Mowa o oszustwie tzw. metodą na "wnuczka" czy "policjanta”. Pomysłów jest wiele - skutek ten sam. W efekcie takich działań ofiary podają swoje poufne dane: dane logowania, dane karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł.

„Najlepszym sposobem obrony w przypadku tego rodzaju oszustw są zawsze ostrożność oraz rozwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów. Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość”

– apeluje insp. Waldemar Wotowiec.

W parafiach, w odpowiedzi na apel policji, księża przekazują ostrzeżenie przed oszustwami, zwłaszcza w trosce o seniorów, którzy najczęściej padają ofiarami szczegółowo zaplanowanych oszustw. Apel komendanta oraz opis metod działania złodziei umieszczane są w gablotach informacyjnych przy kościołach, na profilach społecznościowych i stronach internetowych parafii.