Omikron to najczęstszy wariant koronawirusa. To prawie 100 procent infekcji

2022-01-31 9:53
Omikron BA.2: Nowy wariant rozprzestrzenia się jeszcze szybciej!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Omikron BA.2: Nowy wariant rozprzestrzenia się jeszcze szybciej!

Nie od dziś wiadomo, że omikron rozprzestrzenia się na tyle szybko, że staje się coraz bardziej dominującym wariantem w Polsce, ale i w Europie. Najnowsze dane są niepokojące.

Według globalnej platformy wymiany danych o koronawirusach (GISAID), najczęstszy podwariant SARS-CoV-2, wysoce zakaźny Omikron BA.1, stanowił do 25 stycznia 98,8 proc. zsekwencjonowanych przypadków infekcji. Na horyzoncie jednak są kolejne podwarianty: Są to BA.1.1.529 oraz BA.2. 

Jak podał w niedzielę Reuters, powołując się na Trevora Bedforda, wirusologa komputerowego z Fred Hutchinson Cancer Center, BA.2 reprezentuje około 82 proc. przypadków koronawirusa w Danii, 9 proc. - w Wielkiej Brytanii i 8 proc. - w Stanach Zjednoczonych.

„Podwariant BA.1 Omikronu był nieco łatwiejszy do wyśledzenia niż wcześniejsze warianty. Wynika to z faktu, że w BA.1 brakuje jednego z trzech genów docelowych, używanych w powszechnym teście PCR. BA.2, znany jako podwariant +stealth+ (podstęp), nie ma brakującego genu docelowego. Naukowcy monitorują go w taki sam sposób, jak wcześniejsze warianty, w tym Delta, poprzez śledzenie liczby genomów wirusa przesłanych do publicznych baz danych, jak GISAID”

– wyjaśnia Reuters.

UKHSA wyjaśniła, że wyższe tempo wzrostu BA.2 wobec BA.1 zaobserwowano we wszystkich regionach Anglii, gdzie było wystarczająco dużo przypadków, by można było to porównać, a "widoczna przewaga wzrostu jest obecnie znaczna".

Szybkie rozprzestrzenianie się BA.1 spowodowało, że w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa Omikron wyparł dominujący wcześniej wariant Delta, a na przełomie grudnia i stycznia zanotowano rekordowe poziomy zakażeń. Jednak poziom hospitalizacji nie wzrósł w tak dużym stopniu, co jest skutkiem szczepień, wcześniej przebytych infekcji, jak również tego, że Omikron ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg.