Święto Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium w Krakowie- Łagiewnikach

2023-04-11 21:03
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Autor: www.pielgrzym.krakow.pl Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Centralne uroczystości odbywają się tradycyjnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku pod hasłem " W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój".

Nawet 100 tysięcy pielgrzymów może w najbliższy weekend przybyć do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To z okazji Święta Miłosierdzia. Centralnym punktem tegorocznych obchodów będzie niedzielna msza święta sprawowana przez abpa Marka Jędraszewskiego.

- W czasie tej Eucharystii będzie miało miejsce poświęcenie tzw. "Dzwonu Nadziei", który przekazany zostanie do nowopowstającego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Burkina Faso, gdzie pracują polscy Pallotyni - mówi ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił je świętem dla całego Kościoła.

Uroczystości w Łagiewnikach rozpoczną się już w sobotę mszą święta, nabożeństwem Drogi Miłosierdzia i nocnym czuwaniem w intencji Ojczyzny. W niedzielę niemal co dwie godziny odprawiana będzie uroczysta msza święta. Przez cały dzień w dolnej Bazylice będzie też można skorzystać z sakramentu pokuty. Z kolei o godzinie 15:00 wierni odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Hasłem tegorocznych obchodów  są słowa " W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój".

 - Hasło zaczerpnęliśmy z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w czasie konsekracji naszej bazyliki 17 sierpnia 2002 roku.  Trwamy w modlitwie o pokój, pokój dla Ukrainy , pokój dla całego świata. Te słowa wybraliśmy jako motto na niedzielę Miłosierdzia i cały ten rok.  Ogarniamy więc modlitwą cały świat i każdego człowieka- tłumaczy ks. Bielas.

 

Jak co roku Sanktuarium spodziewa się około 100 tys pielgrzymów z Polski i zagranicy, specjalnie dla nich jak co roku przygotowano specjalne parkingi.

- Na pierwszych pielgrzymów czekać będzie parking przy ul. Motarskiego, tam też będą miejsca dla osób niepełnosprawnych. Bardzo bliski będzie także parking przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, polecamy, aby tam się kierować. Parkingi będą również przy ul. Turewicza i ul. Witosa - mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy łagiewnickiego sanktuarium.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

SOBOTA, 15 KWIETNIA

18.00 – Msza święta wigilijna (Bazylika) – Bp Jan Zając (Kraków)

20.30 – Droga Miłosierdzia (Bazylika), cz. I „Spotkania w blasku wiary”

22.00 – czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny

NIEDZIELA, 16 KWIETNIA

0.00 – Msza święta (Bazylika) – Bp Janusz Mastalski (Kraków)

2.00-4.30 – czuwanie modlitewne

6.00 – Msza święta (Bazylika) – Ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego

8.00 – Msza święta (Bazylika) – Bp Damian Muskus OFM (Kraków)

10.00 – Msza święta (ołtarz polowy) – Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

12.30 – Msza święta (Bazylika) – Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II

15.00 – Godzina Miłosierdzia (Bazylika) – Ks. Zbigniew Bielas

16.00 – Msza święta (ołtarz polowy) – Bp Roman Pindel (Bielsko-Biała)

18.00 – Msza święta (Bazylika) – Bp Robert Chrząszcz (Kraków)

19.00 – Msza święta (Kaplica Klasztorna) – Ks. Grzegorz Zembroń MS, prowincjał saletynów