Opublikowano program papieskiej podróży do Kazachstanu

2022-08-02 14:42
Papież
Autor: BP KEP

Watykan ogłosił we wtorek program wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Nie zapisano w nim spotkania z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, ale z wcześniejszych słów papieża wynika, że prawdopodobnie do niego dojdzie.

Jak podkreśla PAP, Franciszek poleci z Rzymu do stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan, dawniej Astany. W 2019 roku parlament kraju przegłosował nazwanie miasta imieniem byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Po przylocie na stołeczne lotnisko papież uda się do Pałacu Prezydenckiego na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam z prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, a następnie w sali koncertowej wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa

Papież weźmie udział w ceremonii otwarcia VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w środę, 14 września, w Pałacu Pokoju i Pojednani. Wygłosi tam przemówienie.

"Na późniejsze godziny zapowiedziano prywatne spotkania z niektórymi przywódcami religijnymi. To wtedy może dojść do drugiego spotkania Franciszka z patriarchą Cyrylem. Pierwsze odbyło się na lotnisku w Hawanie na Kubie w lutym 2016 roku" - czytamy. 

Kolejnego dnia, w czwartek 15 września, papież spotka się z duchowieństwem w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wizytę Franciszka zakończy udział w odczytaniu końcowej deklaracji Kongresu oraz jego wystąpienie. Wieczorem powróci do Rzymu.

Będzie to 38. podróż zagraniczna papieża Franciszka. Jedynym papieżem, który dotychczas złożył wizytę w Kazachstanie był w dniach 22-25 września 2001 roku św. Jan Paweł II.

Źródło: Stacja7