Rząd będzie dopłacał nie tylko do węgla? "Przygotowaliśmy projekt ustawy"

2022-08-02 13:00
Pieniądze
Autor: pixabay.com

Przygotowaliśmy projekt ustawy rozszerzający rządowe wsparcie dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą — zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel - donosi w poniedziałek (1 sierpnia) "Dziennik Gazeta Prawna". Zapowiedział to także wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Przygotowaliśmy projekt ustawy, który dzisiaj będzie pani minister Anna Moskwa prezentować na Radzie Ministrów

Wiceminister tłumaczył, że uchwalona przez Sejm ustawa o dodatku węglowym, przewidująca 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, "jest sprofilowana tylko i wyłącznie do gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem".

Nie moglibyśmy tam innych parametrów dokładać, a byłoby to też niezasadne, żeby różnicować, chociażby pellet, czy olej opałowy czy biomasę różnego rodzaju. Te surowce energetyczne, o których powiedziałem, będą przedmiotem uregulowania odrębnej ustawy. I ta ustawa niebawem ujrzy światło dzienne

- zapowiedział. 

Dodał, że w ciągu kilku tygodni, może nawet dni, taka propozycja zostanie opinii publicznej przedstawiona. — Pan premier i pani minister Moskwa będą te projekty przestawiać w szczegółach — powiedział cytowany przez PAP.