Wakacje kredytowe biją rekordy popularności. Kto może z nich skorzystać?

2022-08-01 14:36
wakacje kredytowe
Autor: unsplash.com

Rząd pomaga kredytobiorcom w trudnym czasie agresji Rosji na Ukrainę i wysokiej inflacji, z którą zmaga się wiele państw. - czytamy na stronie rządowej. z Tej pomocy w pierwszych dniach skorzystało tysiące Polaków. Kto może z nich skorzystać?

Jeśli posiadamy kredyt hipoteczny w złotówkach, możemy skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możemy nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. Rządowy program ruszył w sierpniu, jednak wniosek o wakacje kredytowe można było złożyć nieco wczesniej, również w formie elektronicznej – m.in. przez bankowość elektroniczną. Wniosek elektronicznie można było złożyć również w dni wolne od pracy – np. w miniony weekend 30 i 31 lipca.

Doktor Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej, ocenił w rozmowie z TOK FM, że zdziwiłoby go tylko, jeśli "100 procent kredytobiorców nie skorzysta z programu". - Ktoś, kto nie skorzysta z tych wakacji, to jest po prostu nieogarnięty. Bo jak można chcieć płacić za kredyt około 10 proc. (...) więcej i w tym czasie odmówić przyjęcia darmowej pożyczki ze strony rządu — ocenił ekspert.

Jak poinformował szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, pierwszego dnia obowiązywania ustawy skutecznie złożono ponad 250 tys. wniosków. 

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki, możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. To rozwiązanie dla osób, które:

  • wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe,
  • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
  • kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem – czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej – podkreślił szef polskiego rządu.

Nawet 8 miesięcy bez rat kredytu w 2022 i 2023 r.

W tym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

  • 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.);
  • 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

W 2023 roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

  • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
  • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
  • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
  • 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Wprowadzamy te wszystkie mechanizmy, które mają ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Przywracamy jednocześnie pewnego rodzaju równowagę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.