Święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach [PROGRAM OBCHODÓW]

2022-04-22 16:04
Święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach [PROGRAM OBCHODÓW]
Autor: episkopat.pl Święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach [PROGRAM OBCHODÓW]

W najbliższy weekend 24 kwietnia świętujemy Niedzielę Miłosierdzia. Główne obchody odbędą się tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Sprawdź program wydarzeń!

„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Główne obchody przypadającej w tym roku 24 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia odbędą się tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Ich hasłem są słowa „Miłosierdzie nadzieją dla świata”, nawiązujące do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będzie obchodzone w sierpniu tego roku.

Czytaj także: W weekend w Krakowie odbędzie się Festiwal Miłosierdzia

W ramach obchodów Niedzieli Miłosierdzia, w sobotę, 23 kwietnia o godz. 20:30 , w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. III „Miłosierdzie darem dla świata” transmitowane w TVP3, a następnie czuwanie modlitewne w intencji pokoju.

W niedzielę 24 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. Głównym punktem obchodów będzie Msza o godz. 10:00 przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Transmisje z tej Eucharystii będzie można oglądać m.in. w TVP1. Również wtedy zostanie poświęcony kolejny Dzwon Nadziei, który trafi tym razem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Australii.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 15:00 i transmitowana będzie przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie). Wszystkie Msze św. i nabożeństwa z Bazyliki będą również transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu i sanktuaryjnym kanale na YouTube. Msze z kaplicy klasztornej będą transmitowane na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Dzień ten to również święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzony jako Dzień Dobra.  Niedziela Miłosierdzia rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.

Czytaj także: Polak biskupem w Ekwadorze

Msze święte w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia będą odprawiane według następującego porządku:

  • godz. 6:00 – przewodniczy Ks. Andrzej Tarasiuk, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego;
  • godz. 8:00 – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM;
  • godz. 10:00 – przewodniczy Abp Marek Jędraszewski;
  • godz. 12:30 – przewodniczy Bp Roman Pindel, Biskup Bielsko-Żywiecki;
  • godz. 16:00 – przewodniczy Bp Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski;
  • godz. 18:00 – przewodniczy Bp Artur Ważny, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej. Ta Eucharystia będzie sprawowana z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

W kaplicy klasztornej, z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, Msze święte będą o godz. 7:00 – przewodniczy Bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia /tradycyjnie transmitowana w TVP1/ oraz o godz. 19:00 – przewodniczy Ks. Grzegorz Zembroń, Prowincjał Zgromadzenia Księży Saletynów.

Episkopat.pl

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz