Synod biskupów: Kiedy? Kto będzie reprezentował Polskę?

2021-09-30 17:26 STAN
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Autor: brak danych Arcybiskup Stanisław Gądecki

Wkrótce w Rzymie rozpocznie się Synod Biskupów. Ma być oparty na "potrzebie słuchania bez uprzedzeń" i "zabieraniu głosu z odwagą i jasnością". A to oznacza szeroki dialog m.in. z różnymi strukturami kościoła, jak i z innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Synod jest podzielony na kilka etapów. - Pierwszy etap - na poziomie diecezji - synodu rozpocznie się 17 października i potrwa do kwietnia 2022 roku. Później będzie etap kontynentalny i w końcu etap ogólnokościelny zakończony w Rzymie w 2023 roku  - tłumaczy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak.

Czytaj także: Wkrótce wizyta Ad limina Apostolorum: Jak będzie wyglądała?

W synodzie wezmą też udział osoby świeckie. Delegatem Kościoła w Polsce będzie profesor Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego. - Moją rolą przede wszystkim jest wsłuchanie się w to, co ojciec święty będzie nam sygnalizował. I następnie próba jakiegoś opisania tego, przedstawienia - najpierw księżom biskupom, a później to księża biskupi zdecydują w jaki sposób to ma być dalej wdrożone w sam proces rozeznawania i tego pierwszego etapu prac synodalnych - tłumaczy profesor.

Czytaj także: Znany naukowiec oskarżony o kradzież starożytnego tekstu Ewangelii

Rozpoczęcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności będzie miało miejsce w Rzymie w dniach 9-10 października 2021 r. Kościół europejski będzie reprezentowało trzech biskupów, w tym Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.