Tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

2023-04-03 10:51
63. Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju
Autor: Piotr Kuczaj, gorce24.pl 63. Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

70 palm wzięło udział w 63. Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju. Niestety, plany organizatorom pokrzyżowała pogoda. Z tego powodu konkurs przeniesiono do środka zabytkowego kościółka.

Z kościoła wszyscy udali się w kolorowym pochodzie do Muzeum Orkana. W tym roku oprawę artystyczną imprezy zapewnił zespół regionalny Majeranki działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej. Muzycy zaprezentowali dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą, o których opowiedziała dr Dorota Majerczyk. Wszystko przy akompaniamencie góralskiej muzyki prowadzonej przez Piotra Majerczyka. Zabrzmiała m.in. papieska "Barka", to w związku z przypadającą rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Konkursowi towarzyszył też kiermasz wielkanocnych przysmaków.

Mimo niesprzyjającej aury w plenerowej imprezie wzięły udział prawdziwe tłumy, pełne ręce roboty mieli też jurorzy. Tradycyjne " Bazie" oceniano w kategoriach: tradycyjnej, współczesnej i najpiękniejszej.  Największe palmy, jak co roku, przygotowali członkowie zespołów Związku Podhalan i SMKL. Obie oparto o ścianę świątyni, by wszyscy mogli je podziwiać. Najokazalsza tegoroczna palma zbudowana przez działaczy Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan mierzyła ponad 15 metrów wysokości.

Rabczański konkurs jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Rabka i okolice uzdrowiska niegdyś słynęły z wykonywania tradycyjnych palm. Umiejętność tworzenia zdobnych i często - zaskakujących rozmiarami - "bazi" jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.