Uroczystości kościelne związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej w Św. Lipce

2022-08-11 9:34 Róża Perszon
Uroczystości kościelne związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej w Św. Lipce
Autor: wikipedia

W bazylice w Świętej Lipce odbędą się w czwartek uroczystości kościelne związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. W południe bazylika będzie wyłączona ze zwiedzania.

Msza święta związana z 54 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej rozpocznie się w południe. W tym czasie bazylika będzie wyłączona z możliwości zwiedzania, nie będzie też koncertu organowego z pokazem ruchomych figur. Turyści w tym czasie będą mogli zwiedzać jedynie krużganki.

Jak zaznacza PAP, sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych na Mazurach przez turystów. W pięknym, barokowym kościele zamontowane są organy, na których porusza się 12 figur - obrazują one sceny związane ze zwiastowaniem.

Obraz, który jest czczony w Świętej Lipce to wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem znany jako Matka Boża Świętolipska lub Matka Jedności Chrześcijan. Na zamówienie jezuitów wykonał go w 1640 r. Bartłomiej Pens, Belg mieszkający w Elblągu, który po zajęciu tego miasta przez Szwedów na stałe przeniósł się do Wilna. Srebrną sukienkę na ów obraz wykonał złotnik z Królewca Samuel Gräwe.

Jak dodaje Polska Agencja Prasowa, obraz został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował kardynał Karol Wojtyła.

Papież Jan Paweł II dekretem z 24 1utego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.