Perseidy 2022. Kiedy nastąpi noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać?

2022-08-11 8:59 Róża Perszon
Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

W sierpniu wypada maksimum meteorów z roju Perseid. Zbliża się noc spadających gwiazd, czyli „deszcz” Perseidów. Podpowiemy, kiedy meteory pojawią się na niebie i gdzie patrzeć, aby zapewnić sobie najlepszy widok.

Co to są Perseidy? To jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest aktywny każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Przez większość lata możemy więc zauważyć je na tle czarnego nieba. Rój swoją nazwę wziął od gwiazdy Eta Persei - to w jej okolicy znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum.

Maksimum w 2022 roku ma przypadać w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli z piątku na sobotę. Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych "nocami spadających gwiazd". Są one organizowane w różnych miejscach w Polsce i najlepiej sprawdzić w swojej okolicy lub w miejscu, gdzie jesteśmy na wakacjach.

Aby mieć najlepszy widok na spadające gwiazdy, najlepiej wybrać się poza miasto. Jak podkreśla Wprost, miejskie światła mogą sprawić, że spektakl na niebie będzie o wiele gorzej widoczny niż na wiejskich terenach. Co więcej, Perseidy mają być prawdopodobnie najłatwiejsze do zaobserwowania na północno-wschodniej stronie nieboskłonu i podczas drugiej części nocy. Niektóre miasta organizują pikniki astronomiczne (np. Olsztyn, Warszawa czy Kalisz), w trakcie których mieszkańcy mają obserwować zjawisko w optymalnej lokalizacji dla danego regionu.