W Krzeszowie odbył się VI Kongres Rodzin - w łączności z Rzymem

2022-06-27 13:19
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Krzeszów
Autor: Jacek Halicki/Wikimedia Commons Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W Krzeszowie, w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, odbył się VI Kongres rodzin diecezji legnickiej, któremu towarzyszyło hasło: Miłość w rodzinie. Okazją do spotkania były dwa diecezjalne jubileusze: 30-lecie powstania diecezji legnickiej, 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej.

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyły m.in. rodziny działające w różnych wspólnotach formacyjnych, w sumie kilkaset osób. Organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnej modlitwy, do wysłuchania konferencji oraz do rekreacji. Było coś i dla dorosłych i dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano m.in. warsztaty plastyczne i różne zabawy.

Kongres rozpoczął się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie była część formacyjna, w której prelekcje wygłosili: ks. prof. Jan Klinkowski, który mówił o godności i znaczeniu małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety w perspektywie objawienia Bożego, natomiast ks. prof. Stanisław Araszczuk podjął temat świętowania Dnia Pańskiego w rodzinie katolickiej.

Centralnym momentem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W homilii przypomniał o zagrożeniach dla człowieka, zwłaszcza dla rodziny, na jakie zwracał uwagę w swoim nauczaniu Jan Paweł II.

Podczas mszy św. wystąpił chór dziecięco-młodzieżowy Cantabile z Polkowic pod dyrekcją Joanny Kący. Na zakończenie mszy św., przez obrazem Matki Bożej Łaskawej, bp Siemieniewski zawierzył rodziny diecezji legnickiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

Po wspólnej agapie był czas na prezentacje artystyczne. Wystąpiła Złotoryjska Górnicza Orkiestra Dęta, zespół folklorystyczny Fudżijamki oraz chór Cantabile. Po muzycznej przerwie była też godzina świadectw, którymi podzieliły się małżeństwa przybyłe na spotkanie.

Źródło: KAI