Wizyta ad limna apostolorum: Jak odbudować autorytet biskupa w Polsce?

2021-10-20 15:46
Wizyta ad limna apostolorum: Jak odbudować autorytet biskupa w Polsce?
Autor: episkopat.pl Wizyta ad limna apostolorum: Jak odbudować autorytet biskupa w Polsce?

Trwa wizyta ad limina apostolorum. Trzecia grupa polskich biskupów jest w Watykanie. Odwiedzają m.in. dykasterie. "Odczuwa się tam autentyczną atmosferę podążania razem okazywania wspólnej troski o Kościół oraz wspólnej modlitwy i zastanawiania się nad tym, jak Kościół powinien prowadzić swoją misję ewangelizacyjną w dzisiejszym świecie – powiedział bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Na początku briefingu abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, opowiedział o wizycie w Kongregacji ds. Biskupów. Stwierdził, że odbyła się ona wokół tematu, jak odbudować autorytet biskupa i Episkopatu w Polsce. „Jako biskupi zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy adresatami dość mocnej krytyki, i to wcale nie tylko z zewnątrz Kościoła, ale także z jego wnętrza. Ta krytyka ma wiele płaszczyzn. Ta, która może budzić najwięcej zainteresowania mediów, to jest nasze reagowanie adekwatne, albo nie zawsze adekwatne do tematu wykorzystywania nieletnich przez księży. Ale są też jeszcze inne tematy: naszego mniejszego czy większego uwikłania w politykę” – zaznaczył.

Czytaj także: Kard. Nycz w Watykanie: dziękujemy Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Metropolita łódzki przyznał, że niełatwo dzisiaj się przewodzi Kościołowi, bierze za niego odpowiedzialność. „Nie jest łatwe prowadzić Kościół do ewangelizacji” – dodał.

Abp Ryś zwrócił również uwagę, że z kolei wizyta w Sekretariacie Stanu była pomocna do tego, by jeszcze raz przemyśleć wzajemne relacje państwo-Kościół. „Musi to być relacja dwóch bytów autonomicznych współpracujących, ale nie oczekujących – zwłaszcza po stronie Kościoła – szczególnych dobrodziejstw czy przywilejów” – podkreślił.

Czytaj także: Bp Stułkowski: Misyjność powinna nam towarzyszyć przez cały rok. 24 października przypada Niedziela Misyjna

Bp Jarecki zaznaczył, że podczas spotkań w dykasteriach odczuwa się „autentyczną atmosferę synodalną”. „Autentyczną atmosferę podążania razem, okazywania wspólnej troski o Kościół oraz wspólnej modlitwy i zastanawiania się nad tym, jak Kościół powinien prowadzić swoją misję ewangelizacyjną w dzisiejszym świecie” – powiedział. Dodał, że papież Franciszek prosił, aby duch synodalności objął także środowisko biskupów.

Bp Jarecki powiedział, że podczas wizyty w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju zwrócił uwagę na to, aby w swojej misji ewangelizacyjnej biskupi nie byli oderwani od konkretnej rzeczywistości, w której żyje się w Polsce. „Żebyśmy nie byli Kościołem w chmurach, ale żebyśmy byli Kościołem na ziemi, wpływającym na rzeczywistość ziemską” – dodał.

Episkopat.pl