WSD we Włocławku otrzymało imię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-10-15 11:10 M. Mal
WSD we Włocławku
Autor: N. Chylińska/Wikimedia Commons

„Niech święte życie błogosławionego Prymasa będzie dla całej Wspólnoty seminaryjnej zachętą do systematycznej i wytrwałej pracy formacyjnej” - napisał bp Krzysztof Wętkowski w dekrecie nadającym Wyższemu Seminarium Duchownemu we Włocławku imię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dokument został odczytany przez ks. Artura Niemirę, kanclerza kurii, podczas inauguracji roku akademickiego we włocławskim seminarium. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, w bazylice katedralnej.

W homilii biskup wskazał, że rozpoczynający się rok akademicki to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale także pogłębiania osobistej relacji z Panem Jezusem, który jest „drogą, prawdą i życiem” i bez którego nie da się być kapłanem i owocnie spełniać kapłańskiej posługi. Podkreślał, że istotą chrześcijańskiego życia nie jest stawianie krzyży, zawieszanie ich, czy noszenie na sobie, ale życie duchem krzyża – A żyć duchem krzyża oznacza zachowywać wierność i budować w sobie prawdę i dobro – wyjaśniał biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Wętkowski odmówił po raz pierwszy modlitwę o powołania za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która została specjalnie zredagowana i będzie odmawiana w diecezji włocławskiej.

Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku jest jednym z najstarszych w Polsce i Europie. Zostało założone 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, późniejszego prymasa Polski. Wśród jego absolwentów był m.in. bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który pełnił też funkcję rektora uczelni. Obecnie w seminarium kształci się 24 alumnów.