48.Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych

2023-06-05 14:53
festiwal
Autor: materiały prasowe

Koncert galowy Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych odbędzie się w niedzielę w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

Celem festiwalu, którego początki sięgają 1972 roku jest podtrzymanie oraz propagowanie kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także innymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, kształtowanie postaw społeczeństwa otwartego na odmienności kulturowe, a także promowanie regionu i jego wielokulturowości. W tym roku wystąpią również dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które zaadaptowały się w lokalnym środowisku w Koszalinie, Białym Borze, Przemyślu, Stargardzie i innych miejscowościach.

Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi rekordowa w historii Festiwalu ok. 480 młodych w tym 30 zespołów i solistów z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego z niemal całej Polski. Wykonawcy zaprezentują m. in.: ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, kompozycje teatralno-muzyczne. Koncerty w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W sobotę przegląd od godz. 11.00. I w niedzielę o godz. 11.00 rozpocznie się koncert galowy Festiwalu. Rozstrzygnięty zostanie Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma” (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, oraz życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku.