84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2023-09-27 12:45
W Koszalinie uczczono rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Autor: MK W Koszalinie uczczono rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Koszalin uczcił 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W muzeum obrony przeciwlotniczej przy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie z ceremoniałem wojskowym uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt. Była to też okazja do odznaczeń i wyróżnień.

- Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem na skalę światową. Kierowane przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Z podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne, z sądownictwem, czy szkolnictwem – powiedział Radiu Plus Marcin Maślanka z muzeum obrony przeciwlotniczej w Koszalinie.

Przypomnijmy, w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie, powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem. Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne. Były to tajne struktury państwa polskiego, a zarazem największa taka organizacja na świecie w czasie II wojny światowej.

Listen to "Koszalin uczcił 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego" on Spreaker.