Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprosił widzów za kulisy

2024-01-14 20:48
zwiedzanie btd
Autor: Magda Wanowska-Miksa Podczas zwiedzania teatru, uczestnicy mieli wyjątkową okazję wejść na główną scenę.

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zaprosił widzów za kulisy. To z okazji obchodzonego w tym sezonie artystycznym 70-lecia istnienia BTD. Ponad sto osób odwiedziło miejsca, które zwykle są dla publiczności niedostępne. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Teatr jest Wasz, a duchy są nasze”.

Na trasie zwiedzania było foyer, trzy sceny, kulisy, magazyn kostiumów, pracownia plastyczna, pracownia fryzjerska i sala prób. Na mieszkańcach Koszalina zrobiło to niemałe wrażenie. Podobały się szczególnie kostiumy, niektóre z nich można było nawet przymierzyć, a także rekwizyty, które w swojej pracowni tworzy Beata Jasionek.

Po teatrze oprowadzał pracownik działu Promocji Rafał Wołyniak, który barwnie opowiadał o świecie teatru, zdradzając tajniki przygotowywania spektakli i pracy m. in. aktorów i inspicjenta.

Wydarzenie urozmaiciły dodatkowe atrakcje przygotowane przez aktorów. Artur Czerwiński poprowadził krótkie warsztaty aktorskie, a Katarzyna Ulicka-Pyda brawurowo odegrała rolę Julii, która poszukiwała swojego Romea.

Bałtycki Teatr Dramatyczny powołano do życia w listopadzie 1953 roku. Pierwsza premiera odbyła się w 16 stycznia 1954 roku.  Obecną siedzibę teatr zajmuje od 1958 roku. Wcześniej w budynku mieścił się kościół ewangelicki.

Listen to "Wycieczka za kulisy BTD" on Spreaker.