Biskupi diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej spotkają się z papieżem Franciszkiem

2021-10-11 16:04
Bazylika św. Piotra w Rzymie
Autor: Alicja Górska

Biskupi z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej: Edward Dajczak i Krzysztof Zadarko są już w Rzymie w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Do piątku będą się spotykać w poszczególnych watykańskich dykasteriach, by omawiać ważne dla diecezji sprawy. W najbliższych dniach spotkają się również z papieżem Franciszkiem.

Biskupi z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej: Edward Dajczak i Krzysztof Zadarko są już w Rzymie w ramach wizyty ad limina Apostolorum (do progów apostolskich). Od dziś spotykają się w poszczególnych watykańskich dykasteriach, by omawiać ważne dla diecezji sprawy. W najbliższych dniach spotkają się również z papieżem Franciszkiem.

To wizyta, która ma dwojaki charakter. Z jednej strony to wizyta administracyjna, czyli biskupi jadą zdać sprawę z tego, co się przez ostatnie lata wydarzyło w diecezji. Z drugiej strony wizyta ta ma charakter duchowy, to pielgrzymka pokazująca jedność biskupów z papieżem”- tłumaczy w rozmowie z Radiem Plus ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.  

Wizytę biskupów poprzedził przygotowywany przez różne urzędy kurialne raport, który wcześniej został wysyłany do Watykanu. A w tym tygodniu biskupi odwiedzają różne kongregacje, dykasterie i tam rozmawiają o różnych sprawach Kościoła lokalnego.

Podczas tej wizyty podejmowane są różne tematy, w zależności od tego, czym się dana dykasteria zajmuje. „Każda wizyta ma swój wiodący temat, ale poznamy go dopiero po spotkaniu papieża z biskupami”- wyjaśnia ks. Parfianowicz i dodaje, że każda diecezja ma swoją specyfikę i problemy, z którymi się zmaga.

U nas na pewno problemem jest malejąca liczba uczestników niedzielnych mszy św., co pokazało ostatnie liczenie wiernych w kościołach. Teraz borykamy się też z problemem uczestnictwa w katechezie szkolnej, więc ta kwestia przypuszczam także zostanie poruszona. Na pewno będę też poruszane te trudne kwestie, związane z kryzysem wywołanym nadużyciami seksualnymi, ale trzeba podkreślić, że ta wizyta nie dotyczy tylko problemów. To jest wizyta, po to, żeby się umocnić w wierze i tej jedności w Kościele”- dopowiada rzecznik. „To nie jest tzw. dywanik. Ta wizyta nie jest czymś nadzwyczajnym. Te spotkania odbywają się systematycznie, co kilka lat”- mówi ks. Wojciech Parfianowicz. 

Bp Edward Dajczak z wizytą w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
Autor: @diecezjakoszalin.pl

Każdy z biskupów, uczestniczących w ad limina Apostolorum spotka się na chwilę z papieżem Franciszkiem, a już w dłuższym spotkaniu weźmie udział grupa kilkunastu biskupów, którzy w drugiej grupie polskich biskupów wyjechali do Rzymu. Biskupi diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej uczestniczą w wizycie ad limina Apostolorum wraz z biskupami z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. Wizyta potrwa do piątku.

Biskup z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko- kołobrzeskiej i wrocławskiej na ad limina Apostolorium w dniach 11-15 października 2021 w Rzymie
Autor: @diecezjakoszalin.pl